Rozpoczęło się Europejskie Kontynentalne Zgromadzenie Synodalne

W Pradze rozpoczęło się 5 lutego wieczorem Zgromadzenie kontynentalne Synodu dla Europy. W trwającym do 12 stycznia spotkaniu uczestniczy również delegacja z Polski z s. Mironą Turzyńską OSF z Archidiecezjalnego Zespołu Synodalnego Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

W skład polskiego zespołu wchodzą również: abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Adrian Galbas SAC, przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich i koordynator w Kościele w Polsce Synodu o synodalności oraz prof. Aleksander Bańka, członek Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich i delegat Kościoła w Polsce na Synod. Ponadto w spotkaniu uczestniczy siedmiu delegatów online. Do Komitetu Redakcyjnego syntezy kontynentalnej został powołany ks. Mirosław Tykfer, który jest członkiem sekretariatu Synodu przy KEP.

Witając uczestników zgromadzenia arcybiskup praski Jan Graubner przypomniał, że Kościół jest rodziną i domem dla wszystkich dzieci Bożych, które żyją w świecie pełnym niepewności, gdyż wszystkie pewniki upadają i trudno jest odróżnić dobro od zła.

Odnosząc się do tekstu dokumentu roboczego fazy kontynentalnej Synodu Biskupów, zaznaczył, że choć mówi on nie o domu, w którym człowiek może znaleźć bezpieczeństwo i ochronę, lecz o namiocie przypominającym drogę Izraela przez pustynię, to trzeba pamiętać, że bezpiecznie prowadził ich Bóg, który wymagał posłuszeństwa.

Tymczasem z konsultacji synodalnych można odnieść wrażenie, że wielu zadowala się wyrażeniem opinii, ale mało słucha głosu Pana, który w Biblii objawił swój plan królestwa Bożego. To Jego słowa trzeba słuchać i wprowadzać w życie, a wówczas objawi się ich moc. Jeśli nie będziemy uważnie słuchali naszego Przewodnika i nie brali pod uwagę Jego słowa, przestaniemy być pielgrzymami w drodze do domu i staniemy się zagubionymi wędrowcami, opuszczonymi bezdomnymi – przestrzegł metropolita praski.

Pierwsza część Zgromadzenia, trwająca od 5 do 9 lutego, ma charakter zgromadzenia eklezjalnego i weźmie w niej udział 200 uczestników. Spośród nich 156 to delegaci 39 Konferencji Episkopatów, członków CCEE. Każda delegacja narodowa składa się z przewodniczącego Konferencji Episkopatu i 3 innych delegatów.

Oficjalna strona zgromadzenia to: https://prague.synod2023.org/. Obrady można śledzić na streamingu pod linkiem: Live Streaming – European Synodal Continental Assembly (synod2023.org)

BK za KAI, KEP
Fot. FB s. M. Turzyńska