Rusza Szkoła Kantora i Psałterzysty

W ramach zajęć wykładowych Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Gnieźnieńskiej będzie możliwość kształcenia dla psałterzystów i kantorów, dlatego prosimy o zgłaszanie się osób, które chciałyby w parafii pełnić tę funkcję. Zajęcia rozpoczną się 10 września. Cykl szkolenia podstawowego obejmuje okres jednego roku, natomiast osoby, pragnące doskonalić warsztat w prowadzeniu zespołów i śpiewów gregoriańskich – okres dwóch lat.

Słuchacze kursu podstawowego uczestniczyć będą w wykładach z zakresu prawodawstwa muzyczno-liturgicznego oraz ćwiczeniach emisji głosu, kształcenia słuchu, jak również będą poznawać repertuar śpiewów liturgicznych w szerokim zakresie. Zajęcia odbywać się będą w każdą sobotę (z wyjątkiem świąt lub innych ważnych wydarzeń) w godz. 9.00-12.00.

Kurs zaawansowany dla chętnych obejmie okres drugiego roku, w którym słuchacze będą mieli możliwość zapoznania się z chorałem gregoriańskim, mszą łacińską oraz będą uczestniczyć w ćwiczeniach prowadzenia zespołów śpiewaczych, nabywając umiejętności podstaw dyrygentury chóralnej i chironomii.

Wykształcony kantor w parafii animuje śpiew liturgiczny i w ten sposób dopełnia zadania organisty, a w przypadku braku osoby grającej na organach może doskonale prowadzić śpiew wiernych.

Zajęcia rozpoczną się dnia 10 września 2022 r. o godz. 8.30  (sobota) w gmachu Konwiktu przy Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie, ul. Seminaryjna 2a.

Zgłoszenia kandydatów oraz wszelkie pytania prosimy kierować telefonicznie do
ks. dr. Dariusza Sobczaka, dyrektora Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Gnieźnieńskiej, nr kom. +48 691 030 513.

Nabór pod tym samym adresem trwa także do Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Chętni proszeni są o kontakt z ks. Dariuszem Sobczakiem lub przybycie na pierwsze zajęcia 10 września o godz. 8.30 do gmachu Konwiktu przy Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie, ul. Seminaryjna 2a. Szkoła ta kształci przyszłych organistów.

22 sierpnia 2022