ŚDM – dzieje się

Rozpoczęły się Dni w Diecezjach. Do Polski, także do archidiecezji gnieźnieńskiej, przybywają młodzi ludzie z całego świata. Pielgrzymów ŚDM przywitały: Inowrocław, Wągrowiec, Gniewkowo, Janikowo, Szczepanowo, Mogilno, Chodzież, Kleczew, Damasławek, Trzemeszno, Kruszwica, Kłecko, Gniezno, Żnin, Września.


Powitania, uśmiechy, pierwsze wrażenia. Tak jest wszędzie. Archidiecezja gnieźnieńska przyjmuje około tysiąca młodych ludzi z ponad dziesięciu krajów m.in. z Francji, Holandii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii, Kazachstanu, Czech, Wenezueli, Libanu. Gości przywitał także abp Wojciech Polak – póki co na Twitterze.

 

Pierwszy dzień to przede wszystkim poznanie się i zakwaterowanie. Wolontariusze we wszystkich parafiach w trybie pełnej gotowości. Jutro rusza program. Czwartek będzie dniem integracji i pracy społecznej. Młodzi zobaczą miejscowe zabytki i ciekawe miejsca związane historią i dniem dzisiejszym goszczących ich miejscowości. Będzie to także czas, by zrobić coś pożytecznego dla lokalnej społeczności. Kolejny dzień, piątek, nazwany został dniem miłosierdzia. Pielgrzymi wraz z młodymi Polakami odwiedzą szpitale, domy opieki, schroniska dla bezdomnych i w każdym z tych miejsc postarają się pozostawić jakiś trwały gest miłosierdzia. Wieczorem będą się modlić Koronką do Bożego Miłosierdzia. Sobota 23 lipca będzie dniem centralnym. Wszyscy pielgrzymi, wolontariusze, księża zaangażowani w ŚDM spotkają się w Gnieźnie. I uwaga! Nie tylko oni, bo do udziału w tym spotkaniu zaproszeni są wszyscy – rodziny, dzieci, dziadkowie, a zawłaszcza młodzi, którzy do Krakowa z różnych powodów nie pojadą. Organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców archidiecezji gnieźnieńskiej. Dzień rozpocznie się zawiązaniem wspólnoty na Placu św. Wojciecha u stóp katedry. Następnie pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka sprawowana będzie Msza św. z posłaniem pielgrzymów z Polski i świata do Krakowa. Po modlitwie uczestnicy będą mieli okazję zwiedzić Gniezno, ale nie w sposób konwencjonalny. Specjalna trasa, na kształt gry ulicznej, powiedzie ich do kolejnych gnieźnieńskich kościołów i instytucji kultury m.in. biblioteki, muzeów, MOK i ESTEDE. Tam będą mieli do wykonania konkretne zadanie związane z danym miejscem. Poprowadzi ich specjalna mapa, swoisty przewodnik, którego narratorem będzie św. Wojciech. Wieczorem wszyscy, łącznie z mieszkańcami Gniezna, zaproszeni są na stadion żużlowy przy ulicy Wrzesińskiej, gdzie odbędzie się spotkanie ewangelizacyjno-modlitewne. Ostatni dzień niedzielę młodzi spędzą z goszczącymi ich rodzinami. Najpóźniej w poniedziałek 25 lipca wyjadą do Krakowa razem z polskimi rówieśnikami oraz wolontariuszami. I na koniec ciekawostka. W Polsce jest już także papieski samochód. Wylądował w środę na lotnisku 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu.

 

B. Kruszyk
Fot. www.wyd.ddmgniezno.pl

20 lipca 2016