ŚDM – Gniezno, czyli Jordan

Trwają przygotowania do Światowych Dni Młodzieży 2016. Szykuje się do nich także archidiecezja gnieźnieńska, która na ten czas przyjęła nazwę Jordan. Chcemy ugościć 8 tysięcy młodych pielgrzymów ze świata. Pierwsze grupy już się zgłosiły. Powstał też wstępny program ich pobytu u nas.

Jak informuje ks. Wojciech Orzechowski, diecezjalny koordynator przygotowań do ŚDM 2016, do tej pory zgłosiły się grupy z Francji, Libanu i Kazachstanu, łącznie około 1000 osób. Przyjazdem zainteresowani są też młodzi z Niemiec, Singapuru i zza naszej wschodniej granicy. Przyciąga ich głównie historia ziemi gnieźnieńskiej i samego Gniezna, gdzie dwukrotnie gościł inicjator światowych spotkań z młodzieżą św. Jan Paweł II. Zapisy ruszą oficjalnie pod koniec lipca tego roku.

Młodzi będą gościć w naszej archidiecezji w ramach tak zwanych „Dni w diecezjach”, które każdorazowo poprzedzają centralne spotkanie z papieżem. Trwać będą one od 20 do 25 lipca 2016. Pragnieniem organizatorów jest, aby młodzi pielgrzymi znaleźli gościnę w polskich rodzinach. To jedno z najcenniejszych i najdłużej pamiętanych doświadczeń dla obu stron. Jak mówi ks. Orzechowski, nawiązane podczas tych kilku dni przyjaźnie trwają często latami, czego on sam jest najlepszym przykładem.

A wiele pielgrzymom nie trzeba. Chodzi głównie o nocleg i śniadanie, zajęcia w ciągu dni zapewniają bowiem organizatorzy. Według wstępnego programu każdy z nich będzie miał inny temat. Pierwszy (20 lipca) – to dzień organizacyjny. Drugi (21 lipca) upłynie pod znakiem integracji, zwiedzania i czynów społecznych, czyli pracy na rzecz lokalnej społeczności. Trzeci dzień (22 lipca) będzie dniem miłosierdzia – młodzi odwiedzą szpitale, domy opieki i schroniska dla bezdomnych. Ważnym dniem będzie dzień czwarty (23 lipca), kiedy wszyscy przyjadą do Gniezna na Mszę św. i spotkanie z Prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem. Przejdą też drogą sakramentów do kolejnych stacji rozmieszczonych w różnych punktach miasta – w kościołach, przy pomnikach, w seminarium duchownym. Tego dnia zaplanowano też prezentację narodowości, koncerty, spektakle m.in. o św. Wojciechu, a  na zakończenie adorację Najświętszego Sakramentu. Kolejny dzień, piąty (24 lipca), to dzień w rodzinach i parafiach. W ostatni dzień (25 lipca) młodzi wraz z grupami diecezjalnymi wyjadą do Krakowa.

Stałymi punktami w powyższym programie będzie codzienna Msza św. i poranna modlitwa w parafiach. Zaplanowano też różnorakie imprezy o charakterze kulturalnym, a także Bale Świętych, podczas których młodzi będą mogli zaprezentować świętych i błogosławionych czczonych w swoich krajach. Strona kościelna liczy na logistyczne wsparcie Se strony samorządów. Temat ten poruszono podczas niedawnego spotkania samorządowców z abp. Wojciechem Polakiem. Jak przyznał Prymas, Światowe Dni Młodzieży będą wielkim świętem młodego Kościoła, ale będą też doskonałą okazją do promocji naszego kraju i pokazania tego, co w naszych małych ojczyznach najlepsze i najpiękniejsze.

Zostań wolontariuszem na ŚDM w sekcjach pomocy młodym ze Wschodu, promocji, logistyki, kultury, duchowości, liturgii, wolontariatu
wolontariat@ddmgniezno.pl
www.wyd.ddmgniezno.pl