ŚDM: Olá Coimbra!

Młodzi z archidiecezji gnieźnieńskiej pożegnali Fatimę i w środę 26 lipca rozpoczynają pobyt u portugalskich rodzin w diecezji Coimbra, w ramach tzw. dni w diecezjach, poprzedzających spotkanie z papieżem Franciszkiem. Jak im się podoba? Jest wspaniale, choć pogodowo dość chłodno. Za to duchowo temperatura wysoka.

Gnieźnieńska grupa ŚDM, która liczy pięćdziesięcioro młodych z różnych parafii archidiecezji gnieźnieńskiej m.in. z Murowanej Gośliny, wylądowała w Portugalii w sobotę 22 lipca i od razu udała się do Fatimy, gdzie spędziła kilka pierwszych pielgrzymkowych dni. Czas wypełniło zwiedzanie, integracja, wzajemne poznawanie się i oczywiście modlitwa. Młodzi codziennie uczestniczyli w modlitwie różańcowej i procesji światła z figurą Matki Bożej Fatimskiej.

„Żegnamy Fatimę i z wielką radością i nadzieją jedziemy do Coimbry, gotowi na to, co diecezja dla nas przygotowała. Liczymy, że umocnimy się duchowo i poznamy nieco życie codzienne, kulturę i radości mieszkańców tego miejsca” – mówi ks. Stanisław Ejdys, wikariusz z Murowanej Gośliny, który jako jeden z trzech duszpasterzy z archidiecezji gnieźnieńskiej towarzyszy młodzieży. Razem z nim z grupą pojechał także ks. Waldemar Myka i ks. Michał Bubacz, diecezjalny duszpasterz młodych. Z pielgrzymami jest także biskup pomocniczy gnieźnieński Radosław Orchowicz, który ostatniego dnia pobytu w Fatimie, wspólnie z abp. Markiem Jędraszewskim oraz bp. Robertem Chrząszczem celebrował Mszę św. dla wszystkich młodych Polaków przybyłych do sanktuarium.

Obok codziennej modlitwy młodzi mieli okazję zwiedzić zarówno Fatimę, jak i ciekawe miejsca w regionie. Odwiedzili m.in. miasteczko Batalha, klasztor w Alcobaca oraz sanktuarium w Nazare. W ostatni dzień pobytu, rozważając mękę i śmierć Chrystusa, przeszli ścieżką, jaką ze swoich domów do miejsca objawień pokonywali 106 lat temu Hiacynta, Franciszek i Łucja. Odwiedzili też miejscowe muzeum, w którym przechowywana jest korona umieszczana na figurze Matki Bożej w szczególnych momentach m.in. w rocznicę objawień. To właśnie w tej koronie umieszczono kulę, która raniła św. Jana Pawła II 13 maja 1981 roku. On sam ofiarował ją fatimskiemu sanktuarium w pierwszą rocznicę zamachu, modląc się w ciszy wśród zgromadzonego tłumu i trwając na kolanach przed figurą Maryi przez 45 minut.

„Wczorajsza bliskość przy Matce Bożej, Msza św. ze wszystkimi Polakami obecnymi w Fatimie, to było naprawdę ogromne przeżycie” – mówi Dominik Kaźmierczak z Murowanej Gośliny.

„Podobała mi się Fatima, w szczególności wieczorne modlitwy różańcowe i międzynarodowe procesje światła – na pewno będziemy za tym tęsknić. Teraz z nadzieją czekamy na spotkanie z rodzinami i papieżem Franciszkiem w Lizbonie” – dodaje Rozalia Jędrzejczak.

Pytani, czy coś ich w Portugali zaskoczyło, młodzi zgodnie odpowiadają, że pogoda.

„Myśleliśmy, że będzie upalnie, a poranki i wieczory są chłodne” – mówi Karol Kaźmierczak z Murowanej Gośliny.

Młodzi relacjonują pielgrzymkę i dzielą się swoimi wrażeniami na bieżąco w mediach społecznościowych – filmiki i zdjęcia z krótkimi opisami znaleźć można na Facebooku, Instagramie i TikToku. Codziennie relacje dodawane są także na Facebooku Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży i Facebooku Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

W parafiach diecezji Coimbra młodzi pozostaną do 31 lipca. Dni w diecezjach wypełni poznawanie miejscowych rodzin i wspólnot, integracja, udział w wydarzeniach przygotowanych przez lokalny Kościół i społeczność oraz oczywiście modlitwa. Następnie młodzi udadzą się do Lizbony, by wziąć udział w centralnych uroczystościach z udziałem papieża Franciszka. W niedzielę 6 sierpnia w parku Tejo Ojciec Święty odprawi Mszę dla kilkuset tysięcy uczestników Światowych Dni Młodzieży, wśród których kilkunastotysięczną grupę stanowić będą Polacy.

B. Kruszyk KAI

26 lipca 2023