Seminarium 35+

Kongregacja ds. Duchowieństwa ostatecznie zatwierdziła Statut Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń. Decyzja ta stanowiła ostatni warunek, by oficjalnie otworzyć seminarium dla starszych powołań, które od 23 września br. rozpoczyna nabór nowych kandydatów.

Rektorem Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń został mianowany ks. dr Józef Morawa. On też będzie przyjmował kandydatów, skierowanych przez biskupów diecezjalnych. Siedziba seminarium będzie się mieścić w osobnym budynku przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej, prowadzonej przez cystersów w Krakowie-Nowej Hucie (os. Szklane Domy 7). Studia teologiczne kandydaci będą odbywać na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Według statutu, nad całością funkcjonowania nowego seminarium będzie czuwał ordynariusz miejsca, czyli metropolita krakowski. Kandydatów do tego seminarium będą posyłali biskupi diecezjalni. Dolna granica wieku, by zostać przyjętym to 35 lat, górnej biskupi nie ustalili. Kandydaci będą przyjmowani zasadniczo na rok propedeutyczny – wymagany bezwzględnie przez Kongregację ds. Duchowieństwa.

 

Wstępne rozeznanie powołania kandydata będzie się dokonywać w diecezji macierzystej. Tak, jak w przypadku tradycyjnego seminarium, kandydaci winni zgłaszać się do Rektora Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego Gnieźnie. Ten, po dokonaniu rozeznania opiniuje i przedstawia kandydata Arcybiskupowi Gnieźnieńskiemu, który po akceptacji kandydata, oficjalnie deleguje go do Seminarium w Krakowie. Wszystkie szczegółowe informacje na temat procedur i wymogów przyjmowania kandydatów do nowego seminarium dla starszych powołań można uzyskać w Rektoracie PWSD w Gnieźnie.

24 września 2014