Sercem jest modlitwa

Od przeszło stu lat chrześcijanie różnych wyznań modlą się o jedność Kościoła. W tym roku prowadzą ich w tym słowa z Ewangelii wg. św. Jana: „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesienie obfity owoc”.  Ze względu na pandemię obchody centralne i diecezjalne tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-25 stycznia) znacznie ograniczono, zachęcając tym bardziej do modlitwy indywidualnej. Modlitwa bowiem – jak wskazał w 1964 roku Sobór Watykański II – jest sercem całego ruchu ekumenicznego. „To nawrócenie serca i świętość życia w połączeniu z prywatnymi i publicznymi modlitwami o jedność chrześcijan należy uznać za duszę całego ruchu ekumenicznego” – czytamy w soborowym dekrecie Unitatis redintegratio. Jest bowiem rzeczą oczywistą – dopowiedział później papież Benedykt XVI – że jedność możemy osiągnąć nie dzięki naszym strategiom, dialogowi i innym działaniom, choć jest to z całą pewnością bardzo ważne. To, co możemy to być gotowi i zdolni do przyjęcia jedności jako daru Boga. Oto sens modlitwy – ukształtować w sobie postawę gotowości, otwierającą drogę do Chrystusa.

Archidiecezja gnieźnieńska, a zwłaszcza Gniezno mają swój skromny wkład w działaniach na rzecz jedności Kościoła. Miały one swój początek w latach 60. ubiegłego wieku przy aprobacie i wsparciu prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. Przyspieszenia nabrały w następnych dziesięcioleciach dzięki papieżowi Janowi Pawłowi II, który właśnie w Gnieźnie wołał o duchową jedność chrześcijan Wschodu i Zachodu. Do apelu tego nawiązywano później podczas Zjazdów Gnieźnieńskich mających zarówno w debacie, jak i warstwie duchowej, wyraźny ekumeniczny charakter. Wydarzeniem bez precedensu była Ekumeniczna Droga Krzyżowa podczas kongresu w 2004 roku, kiedy krzyż ulicami Gniezna nieśli zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich obecnych na zjeździe. Podczas tego samego spotkania Gniezno włączyło się w modlitwę różańcową z papieżem Janem Pawłem II za pośrednictwem łączeń satelitarnych. Modlitwie młodych z katedry gnieźnieńskiej prowadzili bracia z ekumenicznej wspólnoty w Taizé. Międzywyznaniowe wołanie o jedność kontynuowano także podczas następnych kongresów. W 2005 roku na gnieźnieńskim Rynku razem z chrześcijanami modlili się Żydzi i muzułmanie. Dwa lata później, podczas VII Zjazdu Gnieźnieńskiego w Ekumenicznej Drodze Światła ze Zmartwychwstałym szli przedstawiciele 11 Kościołów chrześcijańskich. Z kolei podczas VIII Zjazdu Gnieźnieńskiego w 2010 roku rozważania Ekumenicznej Drogi Życia wraz z duchownymi prowadziły rodziny. Ekumeniczny charakter zachowały też ostatnie Zjazdy Gnieźnieńskie w 2016 i 2018 roku, których gospodarzem był abp Wojciech Polak. Jak mówił, to właśnie w różnorodności darów i charyzmatów chrześcijanie mogą stanowić jedno, jeszcze nie razem, ale w tęsknocie, w pragnieniu i w dążeniu ku jedności.

Modlitwa św. Jana Pawła II

Boże, Ojcze Pana naszego, Jezusa Chrystusa, jedynego Zbawiciela, dozwól,
abyśmy uświadamiali sobie wielkie niebezpieczeństwa, w jakich pogrążają
nas nieszczęsne podziały. Spraw, aby znikła wszelka nienawiść, wszelkie
przesądy, wszystko, co może nam stawiać przeszkody na drodze do zjednoczenia
i Bożej zgody. Jak jest tylko jedno Ciało i jeden Duch i jedna nadzieja,
którą otrzymaliśmy, jak jest jeden Pan, jeden chrzest, jedna wiara, jeden Bóg
i Ojciec wszystkich, tak też spraw, abyśmy mogli żyć zjednoczeni świętymi
węzłami prawdy i pokoju, wiary i miłości i jedną myślą oraz jednym
głosem mogli wychwalać Ciebie. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

24 stycznia 2021