Siedem wieków Miłosławia

Miłosław świętuje w tym roku 700-lecie lokacji. Rocznicowe obchody trwają od początku roku, jednak główne uroczystości odbyły się w weekend 25-27 lipca, przy okazji wspomnienia patrona miejscowej parafii św. Jakuba Apostoła. Dziękczynnej modlitwie przewodniczył bp senior Bogdan Wojtuś.

W trzydniowe świętowanie wpisała się m.in. piesza pielgrzymka Nadwarciańską Drogą św. Jakuba, która odbyła się w piątek 25 lipca. Po błogosławieństwie pielgrzyma pątnicy wyruszyli autobusem do Pyzdr i stamtąd wrócili pieszo jakubowym szlakiem do Miłosławia. Tego samego dnia na cmentarzu parafialnym modlono się również w intencji wszystkich zmarłych miłosławskich parafian. Sobota upłynęła pod znakiem urodzin miasta. Z okazji jubileuszu wybito pamiątkowe monety. Odbyły się również liczne konkursy, zabawy, inscenizacje i koncerty. Głównym punktem niedzielnych uroczystości była Msza św. odpustowa, sprawowana pod przewodnictwem bp. seniora Bogdana Wojtusia. Eucharystię koncelebrowali kapłani wywodzący się z miłosławskiej parafii. Obecni byli także duchowni z dekanatu i okolic. O oprawę muzyczną podczas liturgii zadbał chór parafialny oraz wrzesiński chór Camerata. Po nabożeństwie na skwerku przy kościele odsłonięto tablicę pamiątkową, posadzono drzewko przyjaźni polsko – holenderskiej oraz wkopano kapsułę czasu. W uroczystości  uczestniczył ambasador Królestwa Holandii, który odznaczył zasłużonych dla współpracy z partnerskim miastem Bergen.

BK
Fot. Z. Janczak, ks. P. Kowalski