Sierniki: dziękczynnie u Matki Bożej

Już po raz jedenasty w Siernikach 18 czerwca przy Figurze Najświętszej Maryi Panny odbyła się uroczysta Msza św., która zgromadziła licznych pielgrzymów, przedstawicieli władz, zaproszonych gości oraz lokalną społeczność.

Tegorocznej Mszy św. przewodniczył ks. Tomasz Kubiak, wicedziekan dekanatu rogozińskiego. W wygłoszonym słowie podkreślał potrzebę dziękczynienia jakie powinniśmy składać Bogu za wyświadczone dobro. Mszę św. koncelebrowali: ks. prał. Jarosław Zimny, ks. Tomasz Krzysztofiak, prefekt PWSD w Gnieźnie, ks. Marek Salwa, ks. Grzegorz Górnik MSF, Ks. Arkadiusz Ksycki oraz ks. Adam Piechowiak. W asyście liturgicznej posługiwali klerycy Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, LSO z parafii pw. św. Wita w Rogoźnie oraz z parafii pw. św. Stanisława w Pruścach.

Podczas Mszy św. modlili się również: senator Jan Libicki, burmistrz Rogoźna Roman Szuberski wraz z małżonką, władze powiatowe oraz gminne. Pod koniec Mszy św. słowa wdzięczności do wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia jak i do wszystkich przybyłych wiernych skierował Mieczysław Zienkiewicz. Sierniki leżą niedaleko Rogoźna, w parafii Pruśce. To niewielka wieś, która szczyci się pałacem z XVIII wieku, który otacza rozległy i malowniczy park. W jego sercu stoi figura Matki Bożej z 1912 roku, przy której od lat gromadzą się wierni. Po zakończeniu Eucharystii miała miejsce wspólna „agapa”, podczas której przedstawiciele grupy czerwonej Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej dzielili się swoim doświadczeniem pielgrzymowania i zachęcali na pielgrzymi szlak.

tekst dk. P. Mroczkowski/PWSD
fot. M. Zienkiewicz