„Skarbiec historii” PREMIERA

Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej przygotowało serię kilkuminutowych filmów opowiadających o dziejach katedry gnieźnieńskiej, związanych z nią świętych i monarchach, a także wydarzeniach, które szczególnie zapisały się w dziejach. Dziś prezentujemy pierwszy z nich wraz z krótkim spotem zapowiadającym wszystkie tematy.

„Pragniemy pokazać Gniezno, a konkretnie Wzgórze Lecha jako swoisty skarbiec historii, bogaty zarówno w zabytkowe artefakty, jak i wydarzenia mające fundamentalne znaczenie we wczesnych dziejach naszej Ojczyzny” – mówi Bartosz Przybyła, kierownik Biura Obsługi Turystycznej „Wzgórze Lecha”, na którego zamówienie seria powstała. Jak dodaje, przygotowane filmy nie wyczerpują oczywiście całości podejmowanej tematyki, są jednak zachętą do bliższego poznania zarówno długiej historii Gniezna, jak i odwiedzenia samego miasta.

„Przygotowaliśmy sześć filmów i zapowiadający je krótki spot reklamowy. Kilkuminutowe fabularyzowane dokumenty opowiadają o katedrze gnieźnieńskiej i związanych z nią postaciach i wydarzeniach – św. Wojciechu i innych gnieźnieńskich świętych i błogosławionych, królewskich koronacjach, początkach prymasostwa oraz najstarszym skarbcu w Polsce, a także o wciąż mało znanej, a fascynującej historii uratowania relikwii św. Wojciecha w czasie II wojny światowej przez niemieckiego oficera Urbana Thelena” – informuje Bartosz Przybyła.

Filmy nie były dotąd nigdzie prezentowane. Na stronie archidiecezji gnieźnieńskiej oraz archidiecezjalnym facebooku będziemy je publikować w kolejne wtorki. Dziś pierwszy z nich opowiadający o katedrze gnieźnieńskiej jako miejscu pochówku św. Wojciecha – patrona Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej wraz ze wspomnianym spotem zapowiadającym całość projektu.

Przypominamy jednocześnie, że Wzgórze Lecha można zwiedzić wirtualnie. Dostępne są zabytki Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, a także kościół bożogrobców pw. św. Jana – jedna z niewielu gotyckich świątyń w Polsce, która przetrwała do naszych czasów w nienaruszonym stanie. Wirtualne zwiedzanie dostępne jest → TUTAJ

B. Kruszyk

17 listopada 2020