Skarbiec katedry już dostępny

Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej uruchomiło wirtualne zwiedzanie skarbca katedry gnieźnieńskiej. Od poniedziałku 20 lipca można zobaczyć z bliska jeden z największych zbiorów portretów trumiennych oraz trzecie co do wielkości i zarazem najstarsze zbiory sztuki złotniczej w Polsce.

 Wirtualny spacer po skarbcu powstał w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura w sieci”. Projekt archidiecezji gnieźnieńskiej, złożony przez Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej pod nazwą „Wirtualny spacer po Skarbcu Katedry Gnieźnieńskiej” otrzymał 76. punktów i tym samym znalazł się na liście beneficjentów z kwotą dofinansowania 79.000 zł, co pokrywa w całości koszt projektu i wykonania.

„Głównym celem przedsięwzięcia jest umożliwienie zwiedzania online zasobów Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, rozpowszechnianie historii stolicy Prymasów Polski oraz – biorąc pod uwagę obecną sytuację – umożliwienie stałego kontaktu z kulturą. Przewidujemy, że jeszcze w tym roku z wirtualnego zwiedzania skorzysta około 5 tysięcy osób” – mówi Bartosz Przybyła, kierownik Biura Obsługi Turystycznej „Wzgórze Lecha” w Gnieźnie.

Wirtualne zwiedzanie jest nieodpłatne. Towarzyszy mu komentarz audio opisujący oglądane zabytki, a także kontekst historyczny, w których powstały. W sali z portretami trumiennymi poznać można m.in. staropolskie zwyczaje i obrzędy pogrzebowe. Zwiedzanie jest również dostosowane do osób niesłyszących. Oprócz skarbca zobaczyć można samo Wzgórze Lecha, pobliską ulicę Tumską czy pomnik Bolesława Chrobrego. Dostępne są także krótkie filmiki prezentujące najciekawsze obiekty.

W przygotowaniu są kolejne projekty. W sierpniu będzie można wybrać się na wirtualny spacer po zabytkowym kościele bożogrobców pw. św. Jana – prawdziwej perle wśród polskich kościołów gotyckich, a w lutym przyszłego roku po katedrze gnieźnieńskie i znajdującym się w jej pobliżu kościele pw. św. Jerzego.

Program „Kultura w sieci” realizowany jest na podstawie Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 2 kwietnia 2020 r. w sprawie wsparcia finansowego dla osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej na zamianę formy upowszechniania działalności twórczej lub artystycznej w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej gromadzi najcenniejsze i najstarsze zabytki warsztatów złotniczych w Polsce. W jego zbiorach znajduje się m. in. kielich św. Wojciecha wykonany w Bizancjum w X w. Od początku istnienia archidiecezji gnieźnieńskiej Prymasi Polski rezydujący w Gnieźnie fundowali dla katedry cenne podarunki ubogacając jej skarbiec. Teraz jest on trzecim co do wielkości w kraju. Każdego roku tysiące turystów mogą podziwiać jego zasoby. Teraz jest to możliwe również wirtualnie.

Wirtualny spacer dostępny ↓↓↓

20 lipca 2020