„Skarby Słowa” w nowej odsłonie

Od przeszło dwóch lat Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie prowadzi akcję „Mecenat Skarbów Słowa”, której patronuje Prymas Polski. Dzięki zebranym środkom ratowane są bezcenne zabytki piśmiennictwa. Właśnie ruszyła nowa strona przedsięwzięcia.

Strona przypomina graficznie witrynę Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie www.archiwum.archidiecezja.pl. Można do niej przejść ze strony intro Archiwum albo z odpowiedniej zakładki. Ze strony tytułowej dowiadujemy się o samej idei i zasadach wspierania Mecenatu, a także o jego patronach medialnych. Znaleźć tam można także dziesięciominutowy film poświęcony przedsięwzięciu, a nakręcony przez gnieźnieńskiego producenta Piotra Robakowskiego. W zakładce „sesje Mecenatu” znajdziemy relacje z corocznych sesji popularnonaukowych, podczas których mecenasi i miłośnicy skarbów słowa otrzymują podziękowania od Prymasa Polski, a archiwum przedstawia wykonane ostatnio prace konserwatorskie. Kolejna zakładka zawiera listę dotychczasowych darczyńców. Ze strony Mecenatu dowiemy się również, jakie prace dotychczas wykonano i jakie obiekty czekają na ratunek. Każdy z tych obiektów został sfotografowany, by lepiej unaocznić odbiorcom, w jakim stanie zachowania się znajduje. Dla osób nie znających Gniezna przygotowano także mapkę z zaznaczona lokalizacją archiwum oraz wskazaniem najbliższych parkingów. „Zauważamy coraz większe zainteresowanie naszą akcją – mówi ks. dr Michał Sołomieniuk, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie – Zyskała ona sporo polubień na Facebooku, natomiast do tej pory była słabo wyeksponowana na stronie naszej instytucji. Obecnie każdy, kto wpisze w wyszukiwarkę: Mecenat Skarbów Słowa, trafi bez problemów na stronę Mecenatu”.

Odwiedź: www.mecenat.archidiecezja.pl

Już niebawem, 9 czerwca, odbędzie się kolejna sesja Mecenatu. Termin wybrano nieprzypadkowo – to Dzień Archiwów. Zapraszamy wszystkich do zapoznania się ze stroną i wspierania akacji.

Mecenasi Skarbów Słowa

Wielki Mecenas Skarbów Słowa: dr Tadeusz Zysk, wydawca z Poznania;
Mecenas Skarbów Słowa: Maria Wichniewicz, działacz społeczny z Gniezna,
Miłośnicy Skarbów Słowa: Sebastian Błochowiak, historyk z Gniezna, Maciej Chosiński, przedsiębiorca z Gniezna, dr Sławomir Hinc, wykładowca uniwersytecki z Poznania, ks. NN , kapłan archidiecezji gnieźnieńskiej.

4 czerwca 2014