Skoki: 650-lecie parafii

Pod przewodnictwem bp. Radosława Orchowicza celebrowana była w niedzielę 24 września Msza św. z okazji 650. rocznicy erygowania parafii pw. św. Mikołaja w Skokach. „Myślimy dziś o tych wszystkich, z których jesteśmy, którzy modlili się na tym miejscu, którzy tak jak my, zmagali się z codziennością, którzy tutaj wyznawali Boga jako swojego Pana i służyli Mu swoim życiem i powołaniem” – mówił biskup pomocniczy gnieźnieński.

Mszę świętą w intencji żywych i zmarłych kapłanów pracujących i pochodzących z parafii oraz o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne koncelebrowali księża związani ze skocką wspólnotą z jej obecnym proboszczem ks. Karolem Kaczorem. W takim właśnie kluczu wspólnotowości – mówił w homilii bp Orchowicz – w kluczu więzi, także tej międzypokoleniowej, należy świętować jubileusz. Jest to bowiem z jednej strony czas dziękczynienia, z drugiej spojrzenie wstecz, na pokolenia tych, z których i my jesteśmy.

„Myślimy dziś o tych wszystkich, którzy tutaj, w tej parafii, na przestrzeni jej długich dziejów, rozpoznawali Chrystusa i przekazywali wiarę następnemu pokoleniu. Dzięki nim i my mogliśmy Chrystusa poznać. Myślimy o tych, którzy przychodzili do tej świątyni z tym wszystkim, co stanowi życie, którzy tak, jak my zmagali się z codziennością, tutaj się modlili i wyznawali Boga jako swojego Pana, tutaj troszczyli się o życie duchowe swoje i swoich dzieci. Myślimy wreszcie o tych, którzy tutaj służyli Bogu i ludziom swoim kapłaństwem i życiem konsekrowanym. Myślimy o tych, którzy w tej parafialnej wspólnocie rozpoznawali swoje powołanie, by je dalej realizować w różnych zakątkach Polski i świata” – mówił biskup pomocniczy gnieźnieński.

Podkreślił również, że poczucie wspólnoty i przynależności jest dla człowieka wielkim zasobem, dlatego trzeba je pielęgnować i umacniać.

„Hasło trwającego roku duszpasterskiego brzmi: wierzę w Kościół Chrystusowy. Odczytuję je także w tym kontekście, jako wezwanie do odkrywania i umacniania daru wspólnoty – wspólnoty Kościoła i wspólnoty tej jego cząstki, jaką jest parafia. Owszem, niejeden raz możemy usłyszeć stwierdzenie, że nie ważne, w której świątyni się modlę, do którego kościoła idę na Mszę świętą, bo Pan Bóg jest wszędzie taki sam. To prawda, ale ważna jest także świadomość naszych korzeni, poczucie, że stąd jesteśmy, stąd rośniemy” – mówił bp Orchowicz.

Podczas Mszy św. medal Świętego Wojciecha za wieloletnią posługę w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego otrzymała dr Violetta Guner. Wcześniej bp Orchowicz celebrował w skockim kościele Mszę św. z okazji 200-lecia miejscowego Strzeleckiego Bractwa Kurkowego.

Pierwsza drewniana świątynia w Skokach ufundowana została przez założyciela miasta – Janusza zwanego Podleskim albo Skockim. Kościół poświęcił w 1373 roku biskup poznański Jan V Doliwa i od czasu datuje się istnienie tutaj samodzielnej parafii, co potwierdza dokument erekcyjny wystawiony 9 grudnia 1373 roku w Poznaniu. Obecna świątynia wzniesiona została w 1737 roku.

B. Kruszyk KAI
Fot. Hanna Krot