Skoki: konsekracja kościoła w roku jubileuszu

To było wielkie święto w 650-letniej historii parafii pw. św. Mikołaja w Skokach. Prymas Polski abp Wojciech Polak dokonał w niedzielę 25 czerwca konsekracji kościoła parafialnego. Konsekracja, czyli uroczyste poświęcenie świątyni i ołtarza, zalicza się do najważniejszych aktów liturgicznych.

„Kościół to nasz dom. Kościół to nasza rodzina. Kościół to wspólnota z Chrystusem i między nami. Kościół, który żyje pośród synów i córek tej ziemi. Kościół szczęśliwy jest mieszkaniem Boga z ludźmi, przybytkiem świętym zbudowanych z żywych kamieni, stojących mocno na fundamencie apostołów, na kamieniu węgielnym, którym jest sam Jezus Chrystus”- mówił w czasie uroczystości abp Wojciech Polak.

homilia Prymasa Polski

Dzieje parafii pw. św. Mikołaja są nierozerwalnie związane z historią miasta Skoki, które zostało lokowane w 1367 roku na prawie magdeburskim. Dokonał tego król Kazimierz Wielki, dając przywilej lokacyjny swemu wiernemu rycerzowi Januszowi z Podlesia zwanemu Skockim herbu Nowina, który stał się pierwszym właścicielem miasta. Już sześć lat później tenże Janusz ufundował pierwszy, drewniany kościół pw. św. Mikołaja. Natomiast parafię w Skokach erygował 9 grudnia 1373 roku biskup Jan V Oliwa za pontyfikatu papieża Grzegorza XI (1370-1378).

Z okazji 600-lecia parafii, w 1973 roku, odnowiono cały kościół, a potem dokonywano już tylko drobnych napraw. Ostatniego kapitalnego remontu kościoła podjął się obecny proboszcz ks. Karol Kaczor. W maju 2005 roku stwierdzono bowiem, że północna ściana boczna uległa całkowitemu zniszczeniu. Wyraźne zarysowania spękań i obsunięcie się fragmentów muru groziły ludziom poważnym niebezpieczeństwem. Remont świątyni oficjalnie zakończono po siedmiu latach w 2012 roku. W 2013 roku poddany został naprawie spękany mur oporowy wokół kościoła. Przy tej okazji poddano renowacji bramę przed kościołem. W kolejnych latach prowadzone były prace konserwatorskie, którym poddano wszystkie ołtarze, ambonę i chrzcielnicę. Realizacja tego ogromnego przedsięwzięcia była możliwa dzięki wielkiej ofiarności mieszkańców parafii, którym bliska jest skocka świątynia. Parafianie zorganizowali dwa koncerty charytatywne połączone z aukcją i loterią oraz sprzedażą cegiełek wykonanych z rozebranych belek kościoła.

Darczyńcami byli również pochodzący ze Skoków ks. abp. Marian Przykucki, ks. abp. Henryk Muszyński, kapłani pochodzący oraz pracujący w parafii, Ministerstwo Kultury i Sztuki, Urząd Marszałkowski w Poznaniu, Starostwo Powiatowe w Wągrowcu oraz Urząd Miasta i Gminy Skoki. 650 rocznicę lokacji miasta Skoki w 2017 roku parafia uczciła pamiątkową tablicą oraz pierwszym w historii nabożeństwem ekumenicznym z udziałem duchownych innych konfesji reprezentujących dawnych mieszkańców. Msza św. i okolicznościowa tablica upamiętniły również w 2018 roku setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W 2023 roku przypada jubileusz 650-lecia erygowania parafii.
Z tej okazji świątynia oraz ołtarz zostały poświęcone przez Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.

„Dziękując dziś wam wszystkim, w uroczystym dniu poświęcenia waszej świątyni parafialnej i w jubileuszowym, a więc pełnym Bożych łask 650. roku powstania waszej parafii, wraz z wami proszę Boga słowami pięknej modlitwy Salomona, tej modlitwy, którą zanosił do Boga w jerozolimskiej świątyni: zważ więc, o Panie, na modlitwę Twego sługi i jego błaganie, o Boże, mój Panie, i wysłuchaj to wołanie i tę modlitwę, w której dziś Twój sługa stara się ubłagać Cię o to, aby w nocy i w dzień Twoje oczy patrzyły na tę świątynię (…) tak aby wysłuchać modlitwę, którą zanosi Twój sługa na tym miejscu. Dlatego wysłuchaj błaganie Twego sługi i Twego ludu, ilekroć modlić się będzie na tym miejscu. Ty zaś wysłuchaj na miejscu Twego przebywania w niebie. Nie tylko wysłuchaj, ale też i przebacz. Amen”.

Anka Borczykowska
Fot. W. Wylegalski

 

26 czerwca 2023