Skupienie Akcji Katolickiej

„Kim jesteś, gdy nikt nie patrzy? Działanie Ducha Świętego w życiu człowieka wierzącego”. Powyższe pytanie i zagadnienie stanowiło przedmiot refleksji członków Akcji Katolickiej Archidiecezji Gnieźnieńskie uczestniczących 14 października w dorocznym dniu skupienia.

Spotkanie odbyło się w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie, a poprowadził je ks. Hubert Wiśniewski, wikariusz parafii katedralnej i od niedawna duchowy opiekun Domowego Kościoła. Modlitwie towarzyszyły trzy prelekcje nawiązujące do tematyki zbliżającego się nowego roku duszpasterskiego: „Duch, który umacnia”, „Miłość umacniana przez Ducha” oraz „Wolność w Duchu Świętym”. Prowadzący pokazał fałszywe obrazy Boga – Bóg nieobecny, Bóg, jako nieżyciowy dziadek, Bóg niezaradny, niedziałający, Bóg dający obciążenie, które – jak tłumaczył – utrudniają nawiązanie prawdziwej relacji z Panem Bogiem i przesłaniają prawdę o Nim. W dalszej części, opierając się m.in. na nauczaniu Benedykta XVI, rekolekcjonista podjął rozważania nt. darów Ducha Świętego oraz grzechów przeciw Niemu, a także wolności, której jest prawdziwym źródłem, a której granicą jest Miłość. Centralnym punktem dnia skupienia była Msza św. sprawowana pod przewodnictwem asystenta diecezjalnego Akcji Katolickiej ks. prałata Krzysztofa Redlaka. Spotkanie zakończyło się wspólnym odmówieniem Koronki do Miłosierdzia Bożego i modlitwą różańcową w intencji dziękczynnej za przeżyte skupienie, z prośbą o otwartość na działanie Ducha Świętego i Jego prowadzenie.

Fot. B. Kruszyk

17 października 2017