Słaboszewo: stypendyści ks. Niziółkiewicza

Msza św. w kościele parafialnym rozpoczęła uroczystość zakończenia roku szkolnego w społecznej Szkole Podstawowej w Słaboszewie. Podczas akademii szkolnej wręczono już po raz drugi stypendium im. Ks. Zenona Niziółkiewicza, pierwszego proboszcza parafii Świętej Trójcy w Słaboszewie.

Jako młody kapłan objął urząd proboszcza parafii w 1935 roku z zadaniem utworzenia wspólnoty parafialnej. Już kilka miesięcy po objęciu przez niego urzędu, dzięki wsparciu parafian, ruszyła budowa kościoła parafialnego. 1 września 1939 roku prace zostały wstrzymane. Stopień zaawansowania prac był duży. Zbudowano mury świątyni i przymierzano się do instalowania więźby dachowej. Hitlerowski okupant, zaraz po zajęciu terenu parafii zarządził zburzenie powstającej świątyni, a młody proboszcz, ks. Zenon, wraz z innymi kapłanami i nauczycielami w dniu 24 września 1939 roku został rozstrzelany na Świerkówcu koło Mogilna. Po wojnie parafianie ekshumowali ciało proboszcza i pochowali swojego pasterza z honorami na cmentarzu parafialnym, gdzie spoczywa do dnia dzisiejszego.

W roku 2015 wspólnota słaboszewska obchodziła 90 rocznicę utworzenia parafii. Jedną z inicjatyw podjętych z okazji jubileuszu było ufundowanie stypendium im. Ks. Zenona Niziólkiewicza dla uczniów Szkoły Podstawowej w Słaboszewie. Udało się nawiązać kontakt z rodziną ks. Zenona, mieszkającą w Bochum w Niemczech, która aktywnie włączyła się w dzieło pielęgnowania pamięci pierwszego proboszcza, fundując stypendium jego imienia.    

W tym roku beneficjentami stypendium zostało dziewięcioro uczniów szkoły, wyróżniających się bardzo dobrymi wynikami w nauce i zachowaniu oraz promujących chrześcijańskie wartości wynikające z ich osobistej wiary i wiary ich rodzin. 

24 czerwca 2016