Słupca: 18. urodziny parafii bł. Michała Kozala

Najmłodsza słupecka wspólnota parafialna pw. bł. Michała Kozala świętowała 18. rocznicę istnienia. Rocznicowej Mszy św. sprawowanej 26 września przewodniczył bp senior Bronisław Dembowski z diecezji włocławskiej, w której granicach parafia leżała do reformy 2004 roku.

Parafia pw. bł. Michała Kozala w Słupcy erygowana została w czerwcu 1996 roku. Misje tworzenia nowej wspólnoty otrzymał dzisiejszy proboszcz i dziekan słupecki, wówczas jeszcze wikariusz, ks. kan. Hieronim Szczepaniak. Teren pod kościół został częściowo nabyty od właścicieli prywatnych, częściowo od Spółdzielni Mieszkaniowej przy Spółdzielni Inwalidów „Przyjaźń”, częściowo wymieniony na ziemię parafialną stanowiącą kiedyś własność parafii pw. św. Wawrzyńca. Cząstkę gruntu pod świątynię podarowała Irena Czarcińska. Wspominając początki wspólnoty ks. Szczepaniak przyznał, że po wsparcie i siłę potrzebną do sprostania zadaniu, a także po kaplicę, w której można by sprawować Mszę św. poszedł prosić w najpewniejsze miejsce – na Jasną Górę. „Poprosiłem ówczesnego proboszcza parafii pw. św. Wawrzyńca ks. Wojciecha Kochańskiego, aby wyraził zgodę, bym mógł pójść na pielgrzymkę. Celem moim było wymodlenie u Matki Bożej kaplicy. I tak się stało. W czasie pielgrzymki Matka Boża ofiarowała mi kaplicę, którą znalazłem w Wieluniu. Do Słupcy przywieźliśmy ją w częściach i już 26 września 1996 roku bp Bronisław Dembowski swoim dekretem erygował nową parafię, a mnie mianował jej pierwszym proboszczem” – wspominał ks. Szczepaniak.

Od wspomnianego dnia w kaplicy sprawowane były regularne nabożeństwa. Dwa lata później wyznaczono miejsce pod fundamenty, a od września 1999 roku rozpoczęły się prace przy budowie świątyni. Po czterech latach, 30 kwietnia 2003 roku z kaplicy do będącego jeszcze w budowie kościoła przeniesio­no Najświętszy Sakrament. W lipcu tegoż roku kaplicę rozebrano i przeniesiono w miejsce jej nowego przeznaczenia. Świątynię parafialną natomiast 26 września 2006 roku, w 10. rocznicę erygowania parafii, konsekrował ówczesny arcybiskup gnieźnieński Henryk Muszyński.

Uroczysta obchody rocznicy erygownia wspólnoty parafialnej były okazją do dziękczynienia, ale i modlitwy za żyjących i zmarłych parafian. Były również okazją do wspólnego świętowania. Proboszcz i uczestnicy uroczystości otrzymali pamiątkowe „dowody osobiste”, a później bawili się na koncercie zespołu „Siewcy Lednicy”. Jak przystało na urodziny nie zabrakło także 20-kilogramowego tortu i pokazu sztucznych ogni.

BK
Fot. K. Rybicka