Słupca: jubileusz sióstr sercanek (video)

Abp Józef Kowalczyk przewodniczył 16 lutego w parafii pw. św. Wawrzyńca w Słupcy uroczystościom 80-lecia obecności i posługi sióstr sercanek. „Do dziś trwa to piękne dzieło rozpoczęte 80 lat temu. Siostry ciągle są czytelnym znakiem, którego świat dzisiaj tak bardzo potrzebuje” – mówił w homilii.

 

Metropolita gnieźnieński przywołał w swoim słowie fragment adhortacji Vita Consecrata bł. Jana Pawła II, mówiący o wierności charyzmatowi. Jak podkreślił, dla wielu ludzi słowa siostra i wierność są równoznaczne. „Chodzi nam o taką wierność, która jest wyborem dokonywanym w zupełniej wolności” – dodał. Zaznaczył także, że powołanie osób konsekrowanych to droga miłości Boga, której naturalną konsekwencją jest miłość człowieka. To naśladowanie Chrystusa, bycie „bardziej z bliska” jak pisał we wspomnianej adhortacji bł. Jan Paweł II. „Kochacie Chrystusa, który jak najlepszy Przyjaciel staje po Waszej stronie, kochacie Ducha Świętego, nieustannie wsłuchując się w Jego głos, kochacie Ojca, który stanął na początku drogi Waszego powołania i stanie na końcu tej drogi. To właśnie oznacza: miłować Boga. Naturalną konsekwencją tej miłości jest miłość człowieka. Wy, drogie Siostry, wiecie to doskonale. Dzisiaj jest to szczególnie trudne. Nie możecie jednak zamykać się na ten świat, nie możecie przed nim uciekać, ani się na niego obrażać. Waszą misją jest pokazywanie światu miłości Boga. Robicie to zawsze wtedy, gdy pokazujecie miłość człowieka” – podkreślił Prymas Polski. „To właśnie Wy, kochane Siostry – mówił dalej – jesteście tymi, które są blisko. Świat to widzi i, być może dlatego, coraz częściej stajecie się znakiem sprzeciwu, bo wybrałyście drogę trudną, drogę wierności, drogę życia. Świat dzisiaj chce łatwych i szybkich rozwiązań. Wy na to nie pozwalacie, Wasze świadectwo na to nie pozwala” – podkreślił. Na koniec dziękował słupeckiej wspólnocie sióstr sercanek za świadectwo życia, za radość i miłość, a także pracę na rzecz Kościoła. „Zdaję sobie sprawę z tego, że Wasza posługa nie zawsze jest doceniona, czasami niezauważona. Tym bardziej dzisiaj chcę jeszcze raz powiedzieć: dziękuję za wszystko to, co robicie dla drugiego człowieka, dla wspólnoty Kościoła powszechnego i partykularnego” – mówił na koniec Prymas.

 

Mszę św. koncelebrowali liczbni kapłani z dziekanem ks. kan. Hieronimem Szczepaniakiem i proboszczem parafii pw. św. Wawrzyńca ks. Józefem Wargą. Obecna była również Matka Generalna Zgromadzenia Sióstr Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, siostry oraz parafianie. W podziękowaniu siostry sercanki obdarowane zostały przez przedszkolaków pluszowymi sercami, same zaś podarowały mieszkańcom Słupcy pamiątkowe obrazki i własnoręcznie upieczone ciastka w kształcie serc. Uroczystościom towarzyszyła wystawa przypominająca historię słupeckiej wspólnoty sióstr sercanek.

 

Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego obecne jest w Słupcy od 1933 roku. Siostry sprowadził do miasta ówczesny proboszcz ks. Franciszek Szczygłowski. Za jego sprawą do Lądu nad Wartą przybyli także salezjanie. Pierwsze sercanki, które osiedliły się w Słupcy, zajmowały się przede wszystkim chorymi, odwiedzały ich w domach, pomagały w kuchni wydającej posiłki dla starców i ubogich. W roku 1935 do sióstr dołączyły dwie kolejne, które miały prowadzić szwalnię oraz przygotować i poprowadzić przedszkole. Uczęszczało do niego osiemdziesięcioro dzieci. Wraz z wybuchem II wojny światowej sercanki zostały wyrzucone z zajmowanego domu i zmuszone do zdjęcia habitów. W świeckich strojach zamieszkały wśród ludzi. Przez dwa lata nie mogły uczestniczyć w Mszy św. i korzystać z sakramentów. Podobnie jak inni Polacy pracowały ciężko przy wykopie ziemniaków w Cieninie. Robiły swetry na drutach i haftowały, zarabiając w ten sposób na swoje utrzymanie. Miasta jednak nie opuściły. Po wojnie odzyskały budynek parafialny, który z pomocą parafian udało się wyremontować. Obecnie w Słupcy mieszkają i posługują cztery siostry: s. Kordia, s. Franciszka, s. Bonfilia i s. Bonifacja.

bgk KAI

Fot. M. Białkowska

17 lutego 2014