Słupca: sztandar dla stróżów prawa

Msza św. pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego rozpoczęła 13 września uroczystości nadania sztandaru Komendzie Powiatowej Policji w Słupcy. „Wasza służba wymaga radykalnej postawy w obronie prawa” – mówił do mundurowych gnieźnieński biskup pomocniczy.

Eucharystia sprawowana w słupeckim kościele pw. św. Wawrzyńca zgromadziła przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, licznych gości, a przede wszystkim policjantki i policjantów strzegących bezpieczeństwa mieszkańców Słupcy i powiatu. Zwracając się do nich, a także wszystkich obecnych, bp Krzysztof Wętkowski podkreślił, że bezpieczeństwo to wielka wartość, którą wypracowuje się w rodzinie poprzez dobre wychowanie wspierane przez szkołę i Kościół. Niestety nie zawsze cel zostaje osiągnięty, co często skutkuje łamaniem prawa i przemocą, przed którą społeczeństwo ma prawo i obowiązek się bronić, a czyni to właśnie rękami stróżów prawa. Ich służba jest trudna, odpowiedzialna i często niedoceniana. Media – jak mówił dalej gnieźnieński biskup pomocniczy – pokazują przede wszystkim spektakularne akcje, a jeszcze chętniej porażki, tymczasem prawda o policji to codzienna wytrwała praca setek funkcjonariuszy pozwalająca innym żyć w spokoju.  „Dla wierzących policjantek i policjantów ostatecznym motywem postępowania powinny być słowa Pana Jezusa: wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” – zaznaczył bp. Wętkowski dodając jednocześnie, że służba policjanta wymaga radykalnej postawy w obronie prawa. Kaznodzieja nawiązał także do minionej 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej przypominając o 3 tysiącach policjantów, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny oraz wielkiej rzeszy tych zamordowanych zbrodniczo i spoczywających w zbiorowych mogiłach w Miednoje i Bykowni. Po homilii bp Wętkowski poświęcił sztandar Komendy Powiatowej Policji w Słupcy, z którym po zakończeniu Eucharystii przemaszerowano na Plac Wolności, gdzie odbył się uroczysty apel, podczas którego miał miejsce ceremoniał jego nadania.

BK
Fot. M. Kosmalska-Zauer