Spotkania rejonowe katechetów

W Inowrocławiu, Chodzieży i Gnieźnie odbyły się doroczne wiosenne rejonowe spotkania katechetów archidiecezji gnieźnieńskiej. W tym roku były one kontynuacją diecezjalnych konsultacji synodalnych odbywających się w ramach trwającego od października synodu „Ku Kościołowi synodalnemu”.

Rejonówki katechetów  odbyły się 25 kwietnia w parafii pw. Chrystusa Miłosiernego w Inowrocławiu, 26 kwietnia w parafii pw. św. Floriana w Chodzieży i 28 kwietnia w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie. Prowadzili je Teresa Kowalczyk oraz ks. Remigiusz Malewicz z Wydziału Katechetycznego. Każde ze spotkań rozpoczynało się nabożeństwem Słowa Bożego, a słuchane Ewangelie o spotkaniu Chrystusa Zmartwychwstałego z uczniami stanowiły główne źródło refleksji. Jak mówi ks. Malewicz, katecheci, podobnie jak apostołowie, poprzez osobiste spotkanie Zmartwychwstałego, mogą stawać się Jego prawdziwymi świadkami. „Jezus przychodził do swoich uczniów w konkretnych sytuacjach, także wtedy, gdy zrezygnowani, chcieli wrócić do swojego dawnego stylu życia. Zaufanie słowom Mistrza pozwoliło im jednak odkryć, że jest z nimi, także w ich kryzysach, i że dzięki Niemu mogą doświadczać «pełnych sieci»” – wskazuje kapłan.

Druga część rejonówek poświęcona była refleksji synodalnej. Katecheci pracowali w małych grupach m.in. metodą metaplanu nad tematem „Kościół moich marzeń”. Odpowiadali także na pytania: Czy włączamy się w rozeznawanie potrzeb duchowych parafian? Jak moglibyśmy to zrobić? W jaki sposób rozwiązywane są konflikty, różnice poglądów i trudności? Jakie są praktyki pracy zespołowej i współodpowiedzialności w parafii? Kiedy  i jak możemy się wypowiedzieć w Kościele?

Spotkania rejonowe to również czas wymiany doświadczeń, bycia we wspólnocie i aktualizowania komunikatów i ogłoszeń m.in. o kolejnych spotkaniach i rekolekcjach. Już wkrótce w dniach 30 kwietnia – 3 maja nauczyciele wezmą udział w rekolekcjach w drodze w Szklarskiej Porębie. W wakacje w dniach 1 – 2 lipca pojadą na Jasną Górę, a od 4 do 5 czerwca i 27 – 28 czerwca będą uczestniczyć w rekolekcjach stacjonarnych w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie. Doroczny Archidiecezjalny Dzień Katechetyczny, na którym spotkają się wszyscy katecheci, odbędzie się 27 sierpnia, u progu nowego roku szkolnego.

Wydział Katechetyczny
29 kwietnia 2022