Spotkanie opłatkowe księży dziekanów

Arcybiskup Wojciech Polak oraz bp Radosław Orchowicz przełamali się opłatkiem z księżmi dziekanami oraz kapłanami i pracownikami Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Spotkanie odbyło się 16 grudnia w rezydencji arcybiskupów gnieźnieńskich. Życzenia w imieniu obecnych złożył Prymasowi Polski dziekan dekanatu inowrocławskiego II ks. prałat Leszek Kaczmarek, który nawiązując do kończącego się w archidiecezji gnieźnieńskiej nawiedzenia Matki Bożej w znaku Jasnogórskiego Obrazu mówił, że Maryja przyszła do naszych parafii i wspólnot, aby nas umocnić, aby umocnić Kościół, który przeżywa dziś wiele trudności, niewydolności, a często lekceważącego lub zrezygnowanego „machania ręką”. „Zdawałoby się, że jesteśmy pobici, wyklęci, że w taki czy inny sposób nas spotwarzają, a jednak to czas próby, bo miłość zawsze musi podlegać próbie. Taka była droga Jezusa, taka była droga tych, którzy o Nim mówili, tego doświadczyła Maryja i tego w różnych wymiarach doświadcza każdy z nas” – mówił dziekan i proboszcz parafii pw. Zwiastowania NMP w Inowrocławiu. Przywołał też słowa z wyznania wiary: „wierzę w święty Kościół”, przypominając, że u podstaw Kościoła zawsze była wiara – wiara, która się rozwija, która oczekuje świadectwa, która posyła, która daje siłę i broni przed zwątpieniem.

Dziękując za życzenia abp Wojciech Polak podkreślił, że właśnie wiara, a nie jedynie miłość stanowi motyw przewodni rozpoczętego wraz z Adwentem roku duszpasterskiego. „Wierzę w Kościół Chrystusowy”, bo żeby kochać – mówił – trzeba najpierw poznać i uwierzyć. Prymas życzył również, by nadchodzące Święta Bożego Narodzenia były czasem duchowej odnowy, ukojenia trosk i zaczerpnięcia mocy od tego, który z miłości do nas stał się człowiekiem i jak każdy z nas przyszedł na świat jako bezbronne dziecko. „Niech to będą święta życia i ku życiu” – dodał, dziękując za pamięć i prosząc o przekazanie życzeń i podziękowań wszystkim kapłanom pracującym w dekanatach.

B. Kruszyk KAI
Fot. J. Andrzejewski