Spotkanie opłatkowe księży dziekanów

Arcybiskup Wojciech Polak oraz bp Radosław Orchowicz przełamali się opłatkiem z księżmi dziekanami oraz kapłanami i pracownikami Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie i instytucji centralnych. Spotkanie odbyło się 18 grudnia w rezydencji arcybiskupów gnieźnieńskich.

Życzenia w imieniu obecnych złożył Prymasowi Polski dziekan dekanatu wągrowieckiego ks. kan. Tomasz Kruszelnicki. Nawiązując do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia przyznał, że tajemnica przyjścia Zbawiciela na świat pomaga nam doświadczyć bliskości Boga i otwierać się na drugiego człowieka. „Wiele naszych parafii w tych dniach zamieniło się w franciszkowy plac budowy. Wraz z dziećmi na roratach budujemy stajenkę dla Pana na pamiątkę tej powstałej 800 lat temu z inicjatywy św. Franciszka. Budujemy ją jednak przede wszystkim w naszym sercach, otwierając się na przychodzącego Pana, obecnego w każdym pukającym do naszych drzwi, każdym potrzebującym naszej pomocy” – mówił ks. Kruszelnicki.

Podziękował też Prymasowi za ojcowską troskę o archidiecezję, kapłanów, a zwłaszcza nowe powołania, o które poszczególne dekanaty z jego błogosławieństwem modlą się w każdy czwartek w katedrze gnieźnieńskiej podczas Mszy św. cibavit. Modlitwa trwa także w kaplicach wieczystej i dziennej adoracji, tak bardzo oczekiwanych przez wiernych i powstających coraz liczniej w parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej.

Dziękując za świąteczne, ale także urodzinowe życzenia, abp Polak życzył, by Boże Narodzeniem było dla wszystkich przede wszystkim wydarzeniem, byśmy przeżywali je tak, jak przeżywał je św. Franciszek inicjując w 1223 roku pierwszą bożonarodzeniową szopkę. Nie było w niej jednak nic sztucznego czy udawanego – stwierdził Prymas. Dla Biedaczyny z Asyżu i wszystkich, którzy wówczas w Greccio mu towarzyszyli było to najprawdziwsze narodzenie Pańskie – przeżycie i doświadczanie, a nie tylko odtwarzanie historii znanej z kart Ewangelii.

„Wszystkim życzę więc, by Boże Narodzenie przemówiło do naszego życia. Byśmy pochylając się nad żłóbkiem odczytywali go jako żywy znak, manifest przychodzącego Zbawiciela i byli Bogu za niego wdzięczni” – mówił arcybiskup gnieźnieński. Podziękował też księżom dziekanom, a za ich pośrednictwem wszystkim wiernych w dekanatach za wspomnianą, cotygodniową modlitwę o powołania, zachęcając do jej wytrwałego kontynuowania i angażowania się w przyszłoroczne inicjatywy i wydarzenia duszpasterskie.

B. Kruszyk
Fot. ks. R. Malewicz