Spotkanie upamiętniające ks. Antoniego Ludwiczaka

Mieszkańcy wsi Dalki i gnieźnieńskiej dzielnicy Dalki spotkali się z gośćmi z Kruszwicy, aby wspólnie przypomnieć postać ks. Antoniego Ludwiczaka, który łączy te miejscowości. Ks. Antoni Ludwiczak (1878 – 1942) był twórcą powstałego w 1921 pierwszego w Polsce Uniwersytetu Ludowego w Dalkach, a od roku 1938, aż do aresztowania przez Niemców w 1939 roku był proboszczem parafii w Chełmcach pod Kruszwicą.

Jego życie, posługa duszpasterska i praca społeczna łączy więc Wielkopolskę i Kujawy. Ks. Ludwiczak był kapłanem, wychowawcą, a przede wszystkim wielkim patriotą, o czym pisze w książce zatytułowanej „Zapalał światła w mroku, budził życie polskie…” Barbara Dąbrowska.

Piękne wielopokoleniowe spotkanie rozpoczęła uroczysta Msza św. w kaplicy dawnego Uniwersytetu Ludowego odprawiona przez wikariusza parafii pw. św. Wawrzyńca w Gnieźnie ks. Łukasza Lisieckiego. Prezentacje multimedialne o życiu i działalności ks. Ludwiczaka – kapłana, społecznika, pedagoga i polityka przedstawili zebranym Bogumił Pronobis z Nadgoplańskiego Uniwersytetu Ludowego w Kruszwicy i Wojciech Jędraszewski – regionalista, badacz dziejów Wielkopolski. O dziejach Towarzystwa Czytelni Ludowych opowiedziała Bogumiła Orzechowska – wieloletnia prezes Koła TCL w Dalkach. W czasie spotkania z uwagą obejrzano pamiątki po księdzu Ludwiczaku zgromadzone w Izbie Pamięci, a podczas spaceru w parku była chwila na zadumę przy pomniku – symbolicznym grobie ks. Ludwiczaka.

26 lipca 2023