Spotkanie w „DOM-u”

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk spotkał się 9 stycznia z podopiecznymi Stowarzyszenia „DOM”, które prowadzi w Gnieźnie dwa schroniska dla osób bezdomnych. Organizację założył Marian Wierzbicki, niegdyś sam bezdomny, w 2011 roku uhonorowany Nagrodą św. Brata Alberta.

 

W spotkaniu wzięło udział blisko 130 osób. Do wspólnego stołu z podopiecznymi „DOM-u” zasiedli przedstawiciele lokalnych władz, dobroczyńcy stowarzyszenia oraz szefowie i pracownicy współpracujących ze stowarzyszeniem organizacji i instytucji. „Niezależnie od tego, skąd jesteśmy, gdzie mieszkamy, jaki jest nasz status społeczny i wiek, wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami i powinniśmy sobie pomagać” – mówił Prymas Polski. Złożył również wszystkim życzenia noworoczne. „Życzę, by ten rok był lepszy od poprzedniego” – dodał. Prymas podziękował także zarządowi stowarzyszenia, jego twórcom i podopiecznym oraz wszystkim, którzy pomagają potrzebującym i sobie nawzajem, za ich codzienną pracę i zaangażowanie. Uczestnicy spotkania obejrzeli również przedstawienie jasełkowe w wykonaniu dzieci z jednego z gnieźnieńskich przedszkoli.

 

Stowarzyszenie DOM powstało w 2004 roku z inicjatywy Marii Chwiałkowskiej-Grygiel i Mariana Wierzbickiego, który niegdyś sam bezdomny, zmobilizował środowisko podobnych sobie osób i z błogosławieństwem ówczesnego metropolity gnieźnieńskiego abp. Henryka Muszyńskiego założył zrzeszającą ich organizację. W krótkim czasie wystarał się o budynek, który po remoncie otrzymał nazwę „Pomocna Przystań” i od razu przygarnął bezdomnych z Gniezna. Utworzono przy nim także punkt charytatywny i łaźnię dla ubogich. Dwa lata później Marian Wierzbicki i Maria Chwiałkowska-Grygiel pozyskali drugi dom z dużym terenem ogrodniczym, gdzie powstała filia schroniska. Staraniem samych podopiecznych uruchomiono dwa warsztaty: usługowo-remontowy i artystyczno-rzemieślniczy, gdzie bezdomni pracują zarobkowo i rozwijają swoje uzdolnienia artystyczne. W 2011 roku Marian Wierzbicki został uhonorowany Nagrodą św. Brata Alberta Chmielowskiego za działalność na polu charytatywnym.

 

bgk KAI
Fot. B. Kruszyk

9 stycznia 2014