Spotkanie z Franciszkiem – serdeczne i braterskie (audio)

Serdeczne, braterskie i owocne – tak można posumować spotkanie pierwszej grupy polskich biskupów z papieżem Franciszkiem, które miało miejsce w pierwszym dniu wizyty ad limina Apostolorum. Refleksją podzielili się abp Józef Kowalczyk i bp Wojciech Polak.

 

W pierwszym dniu wizyty ad limina Apostolorum z papieżem Franciszkiem spotkali się biskupi z archidiecezji: gnieźnieńskiej, poznańskiej, łódzkiej oraz diecezji: bydgoskiej, włocławskiej, łowickiej, kaliskiej oraz biskupi rytu bizantyjskiego z archieparchii przemysko-warszawskiej i eparchii wrocławsko-gdańskiej. Po audiencji prywatnej Prymas Polski powiedział: „Przede wszystkim bardzo się cieszę, że Ojciec Święty stwarza klimat ojcowski, jak to czynił Jan Paweł II. Bez dystansu, bez tremy, bez bizantynizmu. Kiedy przedstawiałem grupę, Ojciec Święty mówi: usiądź, usiądźmy sobie wszyscy spokojnie, tu nie ma się czym denerwować ani wpadać w emocje. Mówmy o rzeczach konkretnych, które nas interesują” – relacjonował abp Kowalczyk. Papież Franciszek pytał biskupów m.in. o katechezę dorosłych i sprawowanie sakramentu pojednania. Wyznał też, że jego ukazywanie miłosierdzia jest związane ze św. siostrą Faustyną Kowalską. Na ręce Prymasa Polski papież podziękował także za dar papieża Polaka dla całego świata.

Wypowiedź Prymasa Polski MP3

 

Biskup Polak przyznał, że dla wielu biskupów było to pierwsze spotkanie z Ojcem Świętym i wielka niewiadoma. Rozmowa okazała się serdeczna i braterska. „Papież spotkanie z nami rozpoczął od podziękowania za świadectwo wiary Polaków. Podkreślił, że jest to wielki dar i łaska i powiedział, że biskupi żyją w kraju, w którym jest tak wielu ludzi wierzących zaś świadectwo wiary Polaków jest bardzo potrzebne Kościołowi powszechnemu. Mówiąc o tym papież nawiązał do oglądanego przed laty filmu Andrzeja Wajdy, w którym była scena przedstawiająca zawody konne, w których wygrał ksiądz. Wspomniał też o dyskusji jaka wywiązała się po filmie na temat Kościoła w Polsce i wiary Polaków. Przekonał się wówczas jak ważne jest świadectwo kapłanów dla życia wiary, jak bardzo kapłani w Polsce są prawdziwymi świadkami wiary wobec ludzi. Franciszek podkreślił, że kolejną łaską Boga jaką otrzymali Polacy jest dar świętych. Wymienił wiele postaci, w tym bł. Jana Pawła II i św. Faustynę. Przypomniał, że jego zawołanie biskupie było inspirowane głoszonym przez polską świętą orędziem miłosierdzia. Papież podziękował też za zaangażowanie misyjne Kościoła i wielki dar misjonarzy. Przypomniał polskich księży, zakonników i zakonnice pracujące w Argentynie” – mówił bp Polak.

 

Jednym z podjętych problemów była również współczesna materialistyczna kultura, przed którą biskupi muszą bronić samych siebie i ostrzegać przed zagrożeniami innych ludzi. „Papież zwrócił uwagę jak to rzutuje na kwestię posiadania potomstwa: w kulturze dobrobytu trudno wykrzesać ofiarność na rzecz dzieci. Ze swej strony biskupi zwracali uwagę, że dla wielu rodzin w Polsce łączy się to z brakiem poczucia stabilizacji życiowej. Papież podkreślił, że w społeczeństwach, w których jest stabilizacja życiowa np. we Włoszech, fakt ten często nie wpływa na chęć posiadania dzieci. Papież zachęcał Kościół w Polsce, aby wspierał wszelkie inicjatywy dotyczące otwarcia się ludzi na życie w każdym wymiarze” – mówił bp Polak.

Wypowiedź bp. Wojciecha Polaka RV MP3

 

Fot. ks. Paweł Rytel-Andrianik/Niedziela, BP KEP

2 lutego 2014