Spotkanie z nauczaniem Jana Pawła II

W środę, 7 lutego, w auli Centrum Edukacyjno-Formacyjnego w Gnieźnie odbył się kolejny wykład poświęcony nauczaniu Jana Pawła II podczas pielgrzymek do ojczyzny. Tym razem ks. prof. UAM dr hab. Maciej Olczyk przypomniał przebieg wizyty apostolskiej z roku 1991. Ojciec święty zaproponował rodakom cieszącym się z odzyskanej wolności refleksję nad właściwym jej zagospodarowaniem w świetle zasad dekalogu.

Prelegent szczególnie skoncentrował się na papieskim nauczaniu dotyczącym małżeństwa, rodziny i cywilizacji życia. Przypomniał także, iż w roku 1991 papież odwiedził ojczyznę dwukrotnie: w czerwcu oraz w sierpniu z racji organizowanych w Częstochowie Światowych Dni Młodzieży.

Słuchaczki i słuchacze przekonali się jak wiele treści papieskiego nauczania można odnieść do współczesnych problemów społecznych i religijnych. Niezależnie od epoki czy szerokości geograficznej, przykazania Boże strzegą fundamentalnych dóbr osoby, takich jak więź z Bogiem, życie ludzkie, trwałe małżeństwo mężczyzny i kobiety, rodzina, prawda, własność, prymat osoby nad rzeczami. Papież uwrażliwiał Polki i Polaków, że ustrój demokratyczny, jeśli ma autentycznie służyć obywatelom i społeczeństwu, nie może lekceważyć zapisanego w ludzkich sumieniach rozumnego prawa naturalnego potwierdzonego uroczyście dziesięciorgiem Bożych słów przymierza synajskiego.

Podobnie jak podczas wcześniejszych spotkań, po wykładzie nie zabrakło świadectw, wspomnień i rozmów przy poczęstunku przygotowanym przez gościnne Centrum Edukacyjno-Formacyjne. Już dziś zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 6 marca i będzie poświęcone jednodniowej wizycie apostolskiej z roku 1995 w Skoczowie, Bielsku-Białej i Żywcu.

8 lutego 2024