„Spotkanie ze Zmartwychwstałym” w Muzeum AG

U progu Wielkiego Tygodnia w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej otwarto nową wystawę czasową poświęconą ikonie. Ekspozycja prezentuje blisko sześćdziesiąt prac artystów z Polski i Ukrainy, którzy w twórczy i niekiedy nieoczywisty sposób wyrazili swoją wiarę i dali świadectwo osobistego spotkania ze Zmartwychwstałym.

Uroczyste otwarcie wystawy miało miejsce w sobotę 1 kwietnia z udziałem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, który objął wydarzenie patronatem honorowym. W wernisażu uczestniczyli również: konsul honorowy Ukrainy w Szczecinie Henryk Kołodziej, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Nowicy Mateusz Sora oraz kilkoro artystów, których prace zaprezentowano m.in.: s. Natanaela Błażejczyk CSSF, Olya Kravchenko, Oksana Andrushchenko, Ulyana Krehovets, Anna Makac oraz Hubert Dolinkiewicz. Obecna była również Ulyana Tomkevych, komisarz ubiegłorocznego pleneru w Wesołej k. Warszawy, podczas którego prezentowane w Gnieźnie ikony powstały. Jak podkreśliła, spotkanie miało charakter twórczy i duchowy, artyści bowiem spotykali się zarówno na warsztatach, jak i modlitwie. W większości były to kobiety, mężczyźni bowiem, jak wielu Ukraińców, walczą na froncie.

„Temat przewodni pleneru «Spotkanie ze Zmartwychwstałym» nie był przypadkowy. Tak, jak jest nadzieja w zmartwychwstaniu, tak my mamy nadzieję na zwycięstwo Ukrainy” – mówiła Ulyana Tomkevych.

Do tragedii narodu ukraińskiego i spontanicznej pomocy Polaków nawiązał konsul honorowy Ukrainy w Szczecinie Henryk Kołodziej, przyznając, że słowo dziękuję nie jest w stanie wyrazić tego, co Ukraińcy zawdzięczają Polakom. „Czy to nie jest cud? – pytał. – „Kto wam kazał robić to wszystko, co zrobiliście i robicie nadal? To jest cud, że naród polski bez przygotowania, bez żadnego nakazu zorganizował się, pomógł i wciąż nam pomaga” – podkreślił.

Do słów konsula odniósł się Prymas Polski abp Wojciech Polak przyznając, że w jego przekonaniu ziarno tego cudu zasiał św. Jan Paweł II, który w 1979 roku właśnie w Gnieźnie, u źródeł chrzcielnych Polski wołał, że Europa, by w pełni żyć, musi oddychać dwoma płucami – wschodnim i zachodnim.

„Może to zasiane przez papieża ziarno zaczęło w nas kiełkować” – mówił abp Polak podkreślając, że na to liczył i tego się spodziewał Jan Paweł II „tak hojnie siejąc” czyli ucząc nas i prowadząc. Miał nadzieję, że do tego wszystkiego dojrzejemy. „Dziś jest to dla nas do poważnego przemyślenia” – stwierdził Prymas.

Wernisaż zgromadził licznych gości m.in. Ukraińców, którzy od przeszło roku mieszkają w Archidiecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Rościnnie. Otwarciu wystawy towarzyszyły krótkie prelekcje artystów oraz prezentacja przybliżająca historię ikony, przygotowana przez dyrektora Muzeum AG Bartosza Przybyłę. Ideę plenerów malarskich, podczas których ikony powstają omówił z kolei ich organizator Mateusz Sora, prezes Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy. Pierwszy odbył się 14 lat temu, właśnie w Nowicy, niewielkiej wsi, gdzie żyją razem Polacy i Łemkowie-Ukraińcy. W 2009 roku zaproszono artystę z Ukrainy Romana Vasylykowa, założyciela Katedry Sztuki Sakralnej na Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie, by wraz ze studentami wziął udział w twórczym spotkaniu. Do udziału zaproszono też artystów z Polski. W ten sposób zaczęły się Międzynarodowe Warsztaty Ikonopisów, które trwają nieprzerwanie do dziś. Łącznie wzięło w nich udział ponad 200 malarzy. Powstało ponad 400 prac, które prezentowane były na ponad 60 ekspozycjach w Polsce, Ukrainie, na Białorusi, w Gruzji, Armenii i Niemczech.

Ikony prezentowane na wystawie w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej to owoc ubiegłorocznego pleneru zorganizowanego w Wesołej k. Warszawy pod hasłem „Spotkanie ze Zmartwychwstałym”. Ekspozycja ma charakter czasowy i czynna będzie do końca maja. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

B. Kruszyk KAI
Fot. B. Kruszyk

1 kwietnia 2023