Stróżewo: 50-lecie parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej

Pod przewodnictwem bp. Radosława Orchowicza parafia pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Stróżewie świętowała 16 lipca odpust parafialny i 50-lecie istnienia. „Jubileusz dobrze świętować, ale nie tylko dla wspominania. Święty Jan Paweł II mówił, że jubileusz jest po to, by rozprostować nogi przed dalszą drogą. Bo przecież 50-lecie parafii niczego nie kończy. Jest po to, by podziękować, ale i potwierdzić, że chcemy iść dalej z Panem Bogiem” – mówił biskup pomocniczy gnieźnieński.

Historia parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Stróżewie sięga II wojny światowej, kiedy to po wyzwoleniu, w miejsce niemieckiej ludności protestanckiej zaczęła do wsi napływać ludność polska, prosząc o stałą opiekę duszpasterską. Zaczęto starania o powołanie nowej parafii, które zaowocowały przekazaniem katolikom pozostawionego przez protestantów zboru, który w 1957 roku został poświęcony przez ówczesnego dziekana ks. Tomasza Malepszego. Jak wspomniał w homilii bp Orchowicz, pragnieniem parafian było, by kościół nosił wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej. Władza duchowna dała jednak świątyni za patronkę Matkę Bożą Szkaplerzną, której kult i nabożeństwo są ściśle związane z zakonem karmelitańskim. „Jak bardzo żyjącym tu wówczas ludziom zależało na tym, by było to miejsce, gdzie mogą praktykować swoją wiarę, gdzie mogą się modlić i słuchać słowa Bożego” – przyznał biskup pomocniczy gnieźnieński podkreślając, że i dziś takiej wytrwałości w wierze bardzo potrzeba. Potrzeba zapatrzenia w Maryję, Jej ufności i zawierzenia Bogu, potrzeba jednoznacznego TAK wypowiedzianego i dotrzymanego. „Maryja jest jedną z nas. Ona nas w naszej ziemskiej drodze poprzedza. Pamiętajmy, że niezależnie od tego w jakiej sytuacji jesteśmy i co się wokół nas dzieje, otrzymujemy od Boga tyle łaski i pomocy, by jak Maryja powiedzieć Mu nasze TAK – powiedzieć je w codziennym życiu, w naszych rodzinach, we wspólnocie parafialnej, w społeczeństwie, w tym świecie, który nas otacza” – podkreślił bp Orchowicz. Zaznaczył jednocześnie, że kontynuowanie tej pielgrzymki wiary przez ziemię jest dziś zadaniem niełatwym i spoczywającym na każdym ochrzczonym. „Słuchać Boga bardziej niż ludzi. Postawić na Pana Boga i Jego słowa. Zachować wiarę, troszczyć się o nią w tym niesprzyjającym świecie, pozostać Bogu wiernym i wspierać się nawzajem. To zadanie na nasze dziś” – dodał biskup pomocniczy gnieźnieński przypominając, że nie wystarczą do tego same słowa. Potrzeba żywego świadectwa wiary w domu, w pracy, w szkole, tam, gdzie żyjemy. Potrzeba jedności słowa i czynu, w czym najlepszą przewodniczką jest Matka Boża.

Mszę św. wspólnie z bp. Orchowiczem celebrował poprzedni proboszcz ks. Józef Wędzikowski (duszpasterzował od 2004 do 2023), a przybyłych na uroczystości witał obecny proboszcz ks. Adam Kucharski (od 2023), który przypomniał historię wspólnoty parafialnej i jej wcześniejszych duszpasterzy. Mimo starań podjętych – jak wspomniano – już po II wojnie światowej, budowanie tej wspólnoty zajęło wiele lat, było bowiem utrudniane i hamowane przez ówczesne władze komunistyczne. Ostatecznie parafia pw. Matyki Bożej Szkaplerznej w Stróżewie erygowana została w 1973 roku dekretem abp. Antoniego Baraniaka. Dziś jest połączona osobą proboszcza z parafią w Podstolicach.

B. Kruszyk
Fot. ks. R. Malewicz