Studium Proboszczowskie

Przypominamy, że decyzją abp. Józefa Kowalczyka Prymasa Polski w archidiecezji gnieźnieńskiej rozpoczęło działalność roczne Studium Proboszczowskie w ramach Archidiecezjalnego Studium Pastoralnego dla Kapłanów. Jego uczestnikami będą kapłani, którzy pierwszą nominację na proboszcza albo administratora parafii otrzymali po roku 2009. Uczestnicy są zobowiązani do udziału we wszystkich spotkaniach formacyjnych i pokrywają część kosztów związanych z działalnością studium. Do udziału w spotkaniach zaproszeni są również inni kapłani posługujący w archidiecezji gnieźnieńskiej.

Jak napisał w dekrecie Prymas Polski abp Józef Kowalczyk bogaty program Studium Proboszczowskiego podąża za wskazaniami nowego „Dyrektorium o posłudze i życiu prezbiterów” Kongregacji ds. Duchowieństwa z 2013 roku. Stwierdza ono, że aby „stanąć na wysokości zadania i sprostać wymaganiom pilnej pracy ewangelizacyjnej, staje się konieczne – między innymi – odważne działanie duszpasterskie mające na celu troskę o kapłanów” (nr 104). „Ufam więc, że Studium Proboszczowskie dobrze się przysłuży wieloaspektowej formacji młodych proboszczów i administratorów parafii naszej archidiecezji, wnosząc w jej życie ducha wspólnoty, odpowiedzialności i współpracy” – napisał Prymas.

5 maja 2014