Studium Teologiczno-Pastoralne na drodze synodalnej

W sobotę 9 kwietnia 2022 r. grupa absolwentów Prymasowskiego Studium Teologiczno-Pastoralnego zebrała się na spotkaniu synodalnym. Odbyło się ono z inicjatywy dyrektora studium ks. prof. UAM dr. hab. Macieja Olczyka, który zaprosił słuchaczki i słuchaczy do włączenia się w prace trwającego w Kościele synodu.

W ramach wykładu „Ku Kościołowi synodalnemu” ks. prof. UAM dr hab. Mieczysław Polak z Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu wyjaśnił uczestnikom spotkania znaczenie pojęcia synod, które oznacza po prostu podążanie wspólną drogą. Słowo to wskazuje na drogę, po której Lud Boży idzie razem, a która ostatecznie odnosi się do Jezusa – Drogi, Prawdy i Życia. Synodalność jest drogą, na którą Bóg powołuje Kościół trzeciego tysiąclecia. Jak wiemy, aktualny synod trwa formalnie od października 2021 r. i zakończy się w październiku 2023 r., ale droga synodalna Kościoła wykracza poza jego ramy.

W drugiej części sobotniego spotkania uczestnicy utworzyli trzy grupy synodalne. Rozważania rozpoczęli odczytaniem Słowa Bożego i modlitwą do Ducha Świętego. Każdy uczestnik miał możliwość wypowiedzenia się, podzielenia się tym, co mówi do niego Duch Święty. Trudno w krótkim czasie odnieść się do tak szerokiego wachlarza zagadnień, jakie proponuje program synodu i sformułować ostateczne wnioski dotyczące Kościoła powszechnego, diecezjalnego i parafialnego. Mimo to słuchaczki i słuchacze Studium podjęli tę próbę w swych grupach, a wnioski przedstawili na forum. Owoce pracy w grupach, czyli syntezy obejmujące obserwacje i wnioski, zostaną przekazane koordynatorowi procesu synodalnego w archidiecezji gnieźnieńskiej.

13 kwietnia 2022