Stulecie autokefalii polskiej Cerkwi
Na Świętej Górze Grabarce odbyły się 19 sierpnia centralne obchody prawosławnego święta Przemienienia Pańskiego, połączone z 100. rocznicą Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Kościół katolicki reprezentowali m.in. przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda SAC i Prymas Polski abp Wojciech Polak.
Liturgii dziękczynno-wotywnej przewodniczył metropolita Sawa, który przypominając o wkładzie prawosławia w polską historię i kulturę podkreślił, że zawsze było ono ściśle związane z życiem Rzeczpospolitej Polskiej i z oddaniem służyło i nadal służy swojej Ojczyźnie. Zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, który był m.in. gościem X Zjazdu Gnieźnieńskiego w 2016 roku, apelował o jedność i pokój, wskazując, by rocznica stulecia autokefalii służyła inspiracją do jeszcze głębszej wierności wobec matki Cerkwi. „Przez całą bowiem historię pragnęliśmy żyć w zgodzie i szacunku ze wszystkimi. Także i dzisiaj pragniemy żyć w naszej ojczyźnie ze wszystkimi chrześcijanami i z każdym człowiekiem w pokoju” – dodał.
W uroczystości uczestniczyło tysiące pielgrzymów. Obecni byli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Kościół katolicki w Polsce reprezentowali m.in. Prymas Polski abp Wojciech Polak i przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda, który podziękował za dobrą współpracę między obu Kościołami. Nawiązując do miejsca uroczystości – Świętej Góry Grabarki przypomniał, że biblijnej teologii góra zawsze była miejsce spotkania Boga i człowieka. Za współpracę i dialog ekumeniczny, podejmowany m.in. podczas Zjazdów Gnieźnieńskich podziękował ich gospodarz, metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak, życząc, by ta wymiana duchowych darów w duchu braterstwa trwała i była owocna.
W czasie uroczystości na Świętej Górze ustawiono i poświęcono sto krzyży ufundowanych przez wiernych z całej Polski – wspólny parafialne, bractwa i inne organizacje prawosławne.
Polska Cerkiew uzyskała autokefalię, czyli niezależność, 13 listopada 1924 roku, a udzielił jej patriarchat w Konstantynopolu. Uroczyste ogłoszenie autokefalii miało miejsce w katedrze metropolitalnej w Warszawie 17 września 1925 roku.