Sukces młodych organistów

Troje organistów z archidiecezji gnieźnieńskiej zaprezentowało się na II Międzynarodowym Konkursie Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych w Opolu. Z wyróżnieniem wróciła Paulina Bartkowiak z Pobiedzisk.

Konkurs odbył się 1 czerwca w ramach Opolskiej Wiosny Organowej. Jego celem było propagowanie wysokiej jakości wykonawstwa literatury organowej, akompaniamentu muzyczno-liturgicznego, a także rozpowszechnianie twórczości organowej śląskich kompozytorów. W przesłuchaniach konkursowych wzięło udział siedemnaścioro uczestników. Ich grę oceniali znakomici organiści, ale też wychowawcy i wykładowcy wyższych szkół muzycznych: prof. dr hab. Julian Gembalski, ks. dr hab. Robert Bernagiewicz oraz dr Andrzej Prasał. Z archidiecezji gnieźnieńskiej zakwalifikowało się aż troje organistów – uczniów Studium Muzyki Kościelnej: Paulina Bartkowiak z parafii pw. św. Michała Archanioła w Pobiedziskach, (klasa organów Jakuba Pankowiaka), Aleksandra Wojciechowska z parafii pw. św. Faustyny w Mogilnie (klasa organów dr Agnieszki Kosmeckiej) oraz Krystian Klej z parafii pw. Świętej Trójcy w Gnieźnie (klasa organów Ryszarda Superczyńskiego). Program konkursowych utworów obejmował dwie kategorie. Nasi uczniowie zaprezentowali się w kategorii trudniejszej i wszyscy wypadli znakomicie, a  Paulina Bartkowiak wróciła do domu z wyróżnieniem.

Fot. Estera Baksik (DIMK Opole)​

5 czerwca 2016