Noc świętych w Gnieźnie i archidiecezji

Stygmatyk, kapucyn, spowiednik całego Kościoła jak mówił o nim św. Jan Paweł II będzie bohaterem tegorocznej Nocy Świętych, która tradycyjnie odbędzie się w kościele garnizonowym w Gnieźnie w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych. Podobne spotkania odbędą się także w innych miastach i parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej.

O szczegółach gnieźnieńskiego spotkania poinformowano podczas konferencji prasowej zorganizowanej 25 października w Kurii Metropolitalnej. Jak tłumaczył ks. kan. Maciej Lisiecki, proboszcz współorganizującej czuwanie parafii Świętej Trójcy, program tegorocznej Nocy Świętych nie będzie odbiegać od dotychczasowego, wypracowanego i sprawdzonego na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat.

„Rozpoczniemy tradycyjnie od wprowadzenia relikwii świętych i błogosławionych, które do ołtarza niesione będą przy śpiewie Litanii do Wszystkich Świętych. Następnie będzie miała miejsce inscenizacja prezentująca postać św. ojca Pio, przygotowana przez siostry szarytki wraz z młodzieżą wincentyńską. Później wyruszymy z kościoła garnizonowego do katedry, by na zakończenie spotkać się w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym na wspólnej agapie” – mówi ks. Lisiecki.

Dlaczego św. o. Pio?  „Myślę, że bardzo dobrze wpisuje się w roku duszpasterski, który jest przed nami, a któremu przyświeca hasło «Wierzę w Kościół Chrystusowy” – wyjaśnia ks. Jarosław Wesołowski, wikariusz w gnieźnieńskiej parafii farnej. „Ojciec Pio – dodaje – miał różną, także trudną relację z Kościołem. Zawsze jednak pozostał wierny, przede wszystkim Eucharystii, która jest szczytem chrześcijańskiego życia. I drogę do świętości pokazuje nam właśnie przez swoją wierność”.

W czasie spotkania śpiewać będzie działający w parafii farnej Chór im. św. Ojca Pio, który – jak poinformował jego dyrygent Andrzej Joras – dla odmiany wykona współczesną muzykę chrześcijańską z towarzyszeniem skrzypaczek.

Udział w czuwaniu zapowiedział Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Zapraszamy 31 października o 20.00 do kościoła garnizonowego w Gnieźnie. Spotkanie będzie transmitowane online.

INFORMACJE i PLAKATY zapowiadające Noc Świętych w parafiach archidiecezji przesyłać można na kruszyk@swietywojciech.pl

30 października 2023