Świece i żurek Caritas

Zapaleniem wigilijnej świecy Caritas abp Wojciech Polak zainaugurował 28 listopada tegoroczną edycję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom w archidiecezji gnieźnieńskiej. Poświęcił też Bar Mleczny Caritas, który zacznie działać na gnieźnieńskich Winiarach 1 grudnia.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom organizowane jest już po raz dwudziesty trzecie. W tym roku część zebranych środków przeznaczona zostanie na pomoc dzieciom uchodźców z Bliskiego Wschodu. „To znak naszej solidarności, ale ufam, że także potrzeba naszego serca, by tych ludzi nie zostawić samych. Widzimy przecież, co dzieje się w Syrii. Obrazy z ostatnich dni są przerażające. Oby ten nasz gest przyniósł im choć trochę ulgi” – powiedział Prymas.

Zachęcał też, by uważniejszymi i miłosiernymi oczyma spojrzeć na tych, którzy żyją obok nas. Wołanie o pomoc jest bowiem często bezgłośne, ukryte pod wieloma maskami zasłaniającymi wstyd, bezsilność, a czasem i rozpacz. „Może trzeba nam w tegorocznym Adwencie jeszcze raz przemyśleć puste miejsce przy wigilijnym stole, aby z symbolicznego stało się rzeczywistym. Może trzeba wyjść, poszukać, wyciągnąć rękę. Często ten ktoś mieszka tuż obok, w tym samym domu, na tej samej ulicy. Może trzeba zacząć od uśmiechu, rozmowy. Tyle przecież razy słyszeliśmy w Roku Miłosierdzia, że miłosierdzie ma oczy, aby widzieć, uszy, aby słyszeć, ręce, aby pomagać. Zróbmy z nich użytek” – prosił abp Wojciech Polak.

Inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom odbyła się w gnieźnieńskim Domu Matki i Dziecka, gdzie Caritas prowadzi również Przedszkole „Orzełki”. Maluchy zaśpiewały piosenkę, a później obiecały Prymasowi Polski, że odmawiając pacierz będą pamiętać o dzieciach w Syrii. Wigilijne świece Caritas już trafiły do parafii archidiecezji gnieźnieńskiej lub niebawem do nich trafią. W tym roku organizacja zamierza rozprowadzić łącznie 57 tysięcy sztuk. Dochód jak zawsze przeznaczony zostanie na pomoc najmłodszym w prowadzonych przez Caritas placówkach. „Dzięki zebranym środkom możemy każdego dnia pomagać podopiecznym naszych świetlic środowiskowych, domów dziecka, naszej ochronce, jadłodajni i Domu dla Samotnych Matek” – przyznał dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej ks. prałat Krzysztof Stawski.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom organizowane jest po raz dwudziesty trzeci. Oprócz tego przedsięwzięcia gnieźnieńska Caritas przeprowadzi także zbiórkę żywności dla potrzebujących oraz tradycyjnie zaprosi osoby bezdomne na wieczerzę wigilijną 24 grudnia.

___________________________________________________________________________________

Prymas Polski poświęcił także Bar Mleczny uruchomiony przez założoną przez Caritas Spółdzielnię Socjalną „Na Winiarach”. „Spółdzielnia socjalna służy przede wszystkim aktywizacji zawodowej, przyczynia się zatem do społecznego, ale także duchowego wzrostu człowieka. Realizuje tym samym wezwanie Roku Miłosierdzia, wpisując się w szereg jego trwałych dzieł. Bo choć zamknęliśmy Bramy Święte, nie zamknęliśmy naszych serc, jak napisał w liście „Misericordia et misera” papież Franciszek. Miłosierdzie nadal trwa. Ono podnosi i wydobywa człowieka, także z beznadziei, jaką rodzi brak pracy i niemożność jej znalezienia. Życzę, by było to miejsce wzrostu zarówno dla tych, którzy będą tu pracować, jak i dla tych, którzy będą je odwiedzać” – mówił abp Wojciech Polak.

Bar Mleczny zacznie działać od 1 grudnia. Za niewielkie pieniądze będzie można w nim zjeść dobry obiad. Oprócz tego Spółdzielnia Socjalna, której nadano nazwę „Na Winiarach” będzie świadczyć usługi cateringowe oraz sprzątające. Jak mówi prezes zarządu Lucyna Muniak, przedsięwzięcie nie jest nastawione na zysk, ale przede wszystkim na działania prospołeczne. „Przygotowaliśmy projekt, pozyskaliśmy unijne środki na jego realizację i mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze działać. Na początek planujemy wydawać około pięćdziesięciu obiadów dziennie” – dodaje Lucyna Muniak.

Zatrudnienie w spółdzielni znajdą osoby, które nie radzą sobie na rynku pracy i mają problem z jej znalezieniem m.in. samotne matki przebywające w prowadzonym przez gnieźnieńską Caritas Domu Matki i Dziecka. Pierwsza z pań już pracuje. Dwudziestoczteroletnia Natalia przyznaje, że jest to dla niej szansa na usamodzielnienie się i zapewnienie bytu sobie i dziecku.

W otwarciu  baru uczestniczyli przedstawiciele władz miasta i powiatu, gnieźnieńscy duchowni oraz przedstawiciele placówek współpracujących z Caritas. Goście i dziennikarze mieli też okazję zjeść pierwszy obiad, na który podano m.in. żurek.

Spółdzielnia socjalna to podmiot łączący w sobie zadania organizacji pozarządowej i przedsiębiorstwa. Oznacza to, że prowadzi działalność gospodarczą, ale zysk z niej osiągany nie jest celem samym w sobie, ale środkiem do realizacji celów statutowych. Spółdzielnia może prowadzić działalność społeczną i oświatowo-kulturalną na rzecz swoich członków oraz środowiska lokalnego, a także działalność społecznie użyteczną w sferze zadań publicznych, określonych w „Ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie”.

B. Kruszyk KAI
Fot. B. Kruszyk 

28 listopada 2016