Święto Dąbrowieckiej Pani

W sanktuarium Matki Bożej w Dąbrówce Kościelnej odbyły się dwudniowe uroczystości odpustowe gromadzące tradycyjnie wiernych z archidiecezji gnieźnieńskiej i archidiecezji poznańskiej. Z pielgrzymami modlił się w tym roku abp senior Henryk Muszyński.

Losy cudownego obrazu Matki Bożej z Dąbrówki Kościelnej, przed którym wierni od setek lat pozostawiali wota dziękczynne za otrzymane łaski są równie burzliwe, jak losy samego sanktuarium. Wizerunek, o którego istnieniu dowiadujemy się pierwszy raz w 1609 roku, spłonął podczas pożaru, podobnie jak późniejsza jego pierwsza kopia. Kolejne dwie kopie również nie doczekały współczesnych czasów. Ostatni jak dotąd wizerunek Matki Bożej Dąbrowieckiej pędzla Leonarda Tortwirta znajduje się w kościele od 1956 roku. Obraz w 1969 roku został przez Prymasa Tysiąclecia uroczyście przyozdobiony koronami papieskimi. Niestety w 1989 roku korony wraz z wieloma cennymi wotami skradziono. Rekoronacji dokonał w 1994 roku abp Henryk Muszyński.

>> sanktuarium w Dąbrówce Kościelnej

Do Matki Bożej Dąbrowieckiej pielgrzymują rokrocznie wierni z całej Wielkopolski. W tym roku przed jej łaskami słynącym wizerunkiem modliły się pielgrzymki m.in. z Kłecka, Kiszkowa, Koziegłów, Rejowca, Swarzędza, Skoków, Kicina i Pobiedzisk. Centralnym punktem uroczystości była suma odpustowa odprawiona w niedzielę 10 września pod przewodnictwem abp. seniora Henryk Muszyńskiego. Eucharystię poprzedziła procesja do dębu, w którym to miejscu miał po raz pierwszy „zajaśnieć cudowny wizerunek Madonny”. W sobotę 9 września, przed łaskami słynącym wizerunkiem dąbrowieckiej Pani modlili się pielgrzymi m.in.  z Murowanej Gośliny, Rogoźna i Łopienna. Wraz z nimi modlił się i homilie głosił ks. kan. Zbigniew Przybylski, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

B. Kruszyk
Fot. J. Dyczkowski