Świętość – nasz wybór

„Święty to ten, którego zna Bóg, ale i który słucha głosu Boga i za tym głosem podąża” – mówił bp Krzysztof Wętkowski podczas Mszy św. sprawowanej w uroczystość Wszystkich Świętych na gnieźnieńskim cmentarzu św. Wawrzyńca.

„Oto lud wierny szukający Boga. Zebraliśmy się tu dzisiaj jako lud wierny szukający Boga. Czy cmentarz jest odpowiednim miejscem szukania Boga? Tak, bo w miejscu tym zadajemy sobie najistotniejsze dla człowieka pytania – skąd jesteśmy, po co żyjemy, dokąd zmierzamy?” – mówił w swoim słowie gnieźnieński biskup pomocniczy. Wskazując na przeżywaną 1 listopada uroczystość Wszystkich Świętych przyznał, że to szczególny dzień jedności Kościoła – tego Kościoła, który jest w niebie, tego, który pielgrzymuje na ziemi i do nieba dąży i tego, który oczyszcza się w oczekiwaniu nieba. „My, tu na ziemi modlimy się za tych, którzy na zbawienie oczekują, a ci którzy już je osiągnęli modlą się za nas, byśmy do nich dołączyli. To również przejaw jedności” – mówił bp Wętkowski. Świętość jednak to nasz wybór. Święty bowiem – jak tłumaczył – to ten, którego zna Bóg, ale i który słucha głosu Boga i podąża za tym głosem w swoim życiu. „Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz  ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie”. „Od człowieka więc zależy czy Boga w swoim życiu przyjmie i czy będzie podążał Jego drogą – mówił bp Wętkowski.

Wspólnie z biskupem pomocniczym gnieźnieńskim na największym gnieźnieńskim cmentarzu modlili się m.in.: kanclerz gnieźnieńskiej Kurii ks. kan. Zbigniew Przybylski, proboszcz parafii farnej ks. kan. Maciej Lisiecki, dziekan gnieźnieński ks. kan. Andrzej Grzelak, proboszcz parafii pw. MB Miłosierdzia ks. Piotr Dworek oraz proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca ks. kan. Jan Szrejter, który dziękując za wspólną modlitwę zachęcał licznie zebranych wiernych do modlitwy także w Dzień Zaduszny – za bliskich, ale i nieznanych nam wiernych zmarłych.

BK
Fot. J. Andrzejewski