Synod – ankieta i materiały dla parafii

Trwa etap lokalny synodu o synodalności w Kościele. Do parafii archidiecezji gnieźnieńskiej trafiły właśnie materiały mające pomóc w organizacji spotkań synodalnych. W zakładce Synod 2021-2023 na stronie archidiecezjalnej została również umieszczona ankieta synodalna zawierająca konkretne pytania dot. Kościoła, a także umożliwiająca wyrażenie opinii na jego temat. Ankieta jest anonimowa i adresowana do wszystkich chętnych.

W przesłanych do parafii materiałach, które umieszczone zostały także w zakładce synodalnej na stronie archidiecezji gnieźnieńskiej → TUTAJ znajdują się m.in. scenariusze spotkań synodalnych, które w parafiach powinny być przeprowadzane w oparciu o przygotowane konspekty. Można wybrać jeden z nich lub odbyć trzy spotkania i wykorzystać wszystkie. W przygotowanym zeszycie, który w zakładce na stronie pobrać można w formacie pdf, znajdują się również scenariusz spotkań z młodzieżą oraz schemat spotkań dekanalnych. Ponieważ istotą synodalnego doświadczenia jest słuchanie Boga oraz słuchanie siebie nawzajem, konspekty zawierają m.in. refleksję biblijną oraz konkretne pytania synodalne. W materiałach znajduje się również podpowiedź jak opracować syntezę ze spotkań, którą następnie należy przekazać do diecezjalnego sekretariatu synodu synod@archidiecezja.pl w wersji drukowanej lub elektronicznej najpóźniej do 5 maja 2022 roku.

W ZAKŁADCE synodalnej umieszczona została również ankieta, do której wypełnienia zaproszony jest każdy chętny. Ankieta jest anonimowa i oprócz pytań o zaangażowanie ankietowanego i jego obraz Kościoła zawiera także zagadnienia dotyczące m.in. codziennego funkcjonowania we wspólnocie, zainteresowania duchownych opinią świeckich, relacji państwo-Kościół. Jest również zachęta do podzielenia się własnymi refleksjami i spostrzeżeniami.

wypełnij ANKIETĘ

Spotkania synodalne w parafiach powinny zostać zakończone do końca marca 2022 roku, dekanalne zaś do końca kwietnia. Ostateczny termin przekazania do sekretariatu syntez parafialnych, dekanalnych oraz z pozostałych spotkań to jak wspomniano 5 maja 2022 roku. Do 10 czerwca 2022 roku ma się zakończyć opracowanie syntezy diecezjalnej (diecezjalny zespół synodalny). 12 czerwca 2022 roku planowane jest diecezjalne spotkanie presynodalne. Następnie odbędzie się przyjęcie syntezy diecezjalnej i przekazanie jej do Konferencji Episkopatu Polski.

8 grudnia 2021