Szczepanowo: Dni Pamięci Męczenników

W poniedziałek 21 września w Szczepanowie uczczono 76. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Michała Rólskiego, ks. Władysława Nowickiego, Albina Koracha i pomordowanych razem z nimi szczepanowian.

Uroczystości rozpoczęły się w kościele parafialnym wręczeniem Nagrody ks. Michała Rólskiego, której tegoroczną laureatką jest Natalia Żuk, studentka polonistyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zaprezentowano także skład Parafialnej Rady Młodzieżowej, której zadaniem będzie troska o katechezę parafialną i koordynowanie wydarzeń z udziałem młodych. Jednym z najbliższych będzie przygotowanie pobytu uczestników ŚDM, którzy przyjadą do Szczepanowa w ramach Dni w diecezjach ŚDM.

Centralnym punktem obchodów była Msza św. w intencji pomordowanych, którą celebrował ks. Mirosław Gogolik, dyrektor Wydziału Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy. Po zakończeniu liturgii poświęcona została odrestaurowana dzwonnica. Po kilkumiesięcznej przerwie na powrót zabrzmiały dzwony szczepanowskiego kościoła, w tym dniu szczególnie dla uczczenia pamięci pomordowanych kapłanów i mieszkańców wsi. Miejsce to jest symboliczne, pod kościelną dzwonnicą niemieccy oprawcy gromadzili ludzi przed rozstrzelaniem.

Uroczystości zakończyły się na cmentarzu parafialnym, gdzie Apel Poległych poprowadzili uczniowie miejscowej Szkoły Podstawowej. Wraz z mieszkańcami wsi i przedstawicielami lokalnych władz w obchodach uczestniczyła także delegacja z Ukrainy. Pamięć o męczeńskiej śmierci ks. Rólskiego i mieszkańców Szczepanowa przeżywano w tym roku po raz pierwszy w ramach Dni Pamięci Męczenników, które obchodzone będą odtąd w Gminie Dąbrowa łącząc w całość  dzień śmierci ks. Michała Rólskiego 21 września, dzień śmierci ks. Zenona Niziółkiewicza 24 września oraz Rajd Pamięci Męczenników, który będzie się odbywał w ostatnią sobotę września.

23 września 2015