Szkoła Animatora LSO na wyjeździe

W dniach 16-23 lipca odbyła się druga edycja Archidiecezjalnej Szkoły Animatora Liturgicznej Służby Ołtarza. Podobnie jak w roku ubiegłym zorganizowana została w miejscowości Maniowy położonej malowniczo między Tatrzańskim, Pienińskim, a Gorczańskim Parkiem Narodowym.

W drodze na południe Polski uczestnicy szkoły odwiedzili Jasną Górę, gdzie w kaplicy Cudownego Obrazu zawierzyli siebie oraz cały wyjazd Matce Bożej. Każdego kolejnego dnia przyszli animatorzy uczestniczyli w Mszy św., a później w wykładach i warsztatach, które dotyczyły m.in.: przygotowania zbiórek na konkretnych stopniach ministranckich, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz zagadnień psychologicznych. Popołudnie było czasem rekreacyjnym. Odbywały się bliższe i dalsze wyjazdy m.in. do Krościenka nad Dunajcem, Ludźmierza, Szczawnicy, Zakopanego, Dębna, gdzie znajduje się jeden z najstarszych polskich drewnianych kościołów, do Niedzicy i nad Zalew Czorsztyński. W drodze powrotnej do Gniezna, animatorzy odwiedzili Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz zwiedzili katedrę na Wawelu.

Szkoła Animatora przygotowuje starszych członków Liturgicznej Służby Ołtarza do prowadzenia młodszych grup ministranckich, przygotowania ich zbiórek i pomagania duszpasterzom w ich formacji. Letni wyjazd jest pierwszym etapem tej szkoły. Przez najbliższy rok animatorzy będą pracować w swoich parafiach, a także spotkają się na warsztatach szkoleniowych w grudniu oraz na dniu skupienia w kwietniu. Zwieńczeniem przygotowania będzie błogosławieństwo do pełnienia funkcji animatora, które otrzymają w czasie corocznego Dnia Lektora w katedrze gnieźnieńskiej.

W tegorocznym wyjeździe uczestniczyli ceremoniarze z parafii: pw. św. Królowej Jadwigi oraz Świętego Ducha w Inowrocławiu, a także św. Barbary w Budzyniu i Wniebowzięcia NMP w Trzemesznie. Organizatorem wyjazdu był ks. kan. Jakub Dębiec, diecezjalny duszpasterz LSO, a pomagali mu klerycy gnieźnieńskiego seminarium oraz animator, uczestnik zeszłorocznej edycji ASA.

więcej zdjęć → TUTAJ

25 lipca 2018