Szkoła Animatora Misyjnego
Działająca od 1998 roku w archidiecezji gnieźnieńskiej Szkoła Animatora Misyjnego obchodzi w tym roku mały jubileusz. Od 20 lat, poprzez różnorakie inicjatywy, stara się budzić i pogłębiać świadomość misyjną wśród katechetów, a za ich pośrednictwem także wśród dzieci i młodzieży.
Tegoroczna, rocznicowa edycja szkoły odbyła się w dniach 16-18 marca w Jastrzębiej Górze. Podobnie jak poprzednie, i to spotkanie miało charakter rekolekcji ubogaconych warsztatami misyjnymi oraz świadectwem misjonarzy. Gościem wyjątkowym była dr Jinok Petry Lee z Korei Południowej, która przybliżyła animatorom sytuację Kościoła katolickiego w tym azjatyckim kraju. W czasie pracy w grupach, w nawiązaniu do wykładu kombonianina br. Tomasza Basińskiego i tematu przewodniego szkoły: „Napełnieni Duchem Świętym”, uczestnicy rekolekcji dzielili się doświadczeniem obecności Ducha Świętego w swoim życiu. Jak zauważyli, szczególnie w kontekście działalności misyjnej, Duch Święty czyni możliwym to, co początkowo wydaje się niemożliwe. Podkreślali też znaczenie właściwego rozeznania darów Ducha Świętego, w czym niezastąpiona jest modlitwa. Drugim ważnym tematem poruszanym w czasie pracy w grupach było szukanie odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób możliwe jest rozszerzanie działalności misyjnej. Tu podkreślano konieczność wymiany doświadczeń i wzajemnego ubogacania się tak, aby, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, rozbudzać zapał misyjny i budować misyjną wrażliwość. Cenna w czasie zajęć była obecność kleryków z dwóch seminariów diecezjalnych: pelplińskiego i gnieźnieńskiego, którzy podzielili się doświadczeniem własnej pracy na polu animacji misyjnej. Warte podkreślenia jest szczególnie zaangażowanie kleryków z Pelplina w animację misyjną wśród dzieci. Dziękując za udział w rekolekcjach ks. kan. Franciszek Jabłoński – główny organizator Szkoły Animatora Misyjnego – zachęcił wszystkich do dalszej, aktywnej pracy na rzecz animacji misyjnej w swoich parafiach i szkołach. Kapłan – jak poinformowano podczas spotkania – objął właśnie nowe funkcje: wieceprezesa Stowarzyszenia Misjologów Polskich, redaktora „Zeszytów Misjologicznych” – rocznika Stowarzyszenia Misjologów Polskich oraz szefa Sekcji Misjologicznej Polskiego Towarzystwa Teologicznego, która ma swoją siedzibę w Krakowie.
Uczestnicząca w rekolekcjach Jinok Patry Lee spotkała się nie tylko z animatorami. W czasie wizyty w archidiecezji gnieźnieńskiej odwiedziła także przedszkole, sześć szkół podstawowych, szkołę średnią, parafię w Kleczewie oraz miała okazję spotkać się z biskupami. Gościła także podczas spotkań grup apostolskich m.in. szafarzy Komunii świętej, doradców życia małżeńskiego i rodzinnego oraz członków Civitas Christiana. Dając świadectwo jednocześnie przybliżała historię i dzień dzisiejszy Kościoła w swoim kraju, szczególnie w rodzinnej diecezji Daegu. Przeprowadziła także badania terenowe dotyczące świadomości bycia katolikiem. Pytana o wrażenia z pobytu w naszej archidiecezji podkreśliła szczególnie gościnność i dobre relacje biskupów z wiernymi oraz duże zaangażowanie kapłanów w duszpasterstwo. Nowością było dla niej nabożeństwo Gorzkich Żali. Jak przyznała, podczas tego pobytu bardziej uświadomiła sobie potrzebę troski o małżeństwo i rodzinę oraz konieczność podejmowania różnorakich inicjatyw na rzecz misyjnego dzieła Kościoła.