Szkoła Słowa Bożego: przyjdź!

Przed nami drugie spotkanie w Szkole Słowa Bożego. Konferencje odbywają się w środę 24 września w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Trzemesznie i w czwartek 25 września w parafii pw. bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie. Skorzystajmy. Zapraszamy w imieniu organizatorów.

Wypracowana przez lata formuła się nie zmieniła. Spotkania odbywają się co dwa tygodnie – w środy w Trzemesznie, w czwartki w Gnieźnie. Prowadzą je bibliści: ks. dr Piotr Waszak, ks. mgr lic. Witold Zieliński i ks. dr hab. Paweł Podeszwa. Do udziału w spotkaniach zaproszeni są tradycyjnie nie tylko członkowie powyższych wspólnot, ale także wierni z obu dekanatów i wszyscy chętni. A skorzystać warto, bo Szkoła Słowa Bożego to nie tylko spojrzenie na biblijne teksty, m.in. w kontekście historycznym, ale także ich medytatywna lektura. Cykl rozpoczyna seria konferencji z zakresu wstępu ogólnego do Pisma Świętego. Tematy początkowe mają wprowadzić słuchaczy w podstawowe zagadnienia niezbędne do lepszego rozumienia orędzia biblijnego. Następnie program szkoły koncentruje się na wyjaśnieniu, że Biblia to opowiedziana historia zbawienia. W dalszej części słuchacze poznają wspomnianą już medytatywną lekturę fragmentów z Ewangelii wg św. Marka, których kolejność dostosowana jest do bieżącego okresu liturgicznego. W ten sposób – tłumaczy koordynator przedsięwzięcia ks. Paweł Podeszwa – słuchacze wprowadzani są najpierw w doświadczenie wspólnotowej lektury Słowa Bożego, a późniejsze medytowane Słowo staje się pomocą i inspiracją do głębszego i bardziej owocnego przeżywania tajemnic wiary, które proponują poszczególne etapy roku kościelnego.

Szkoła Słowa Bożego to inicjatywa obecna w archidiecezji gnieźnieńskiej od 2005 r. Jej celem jest zachęcenie wiernych do regularnej lektury Pisma Świętego, pomoc w rozumieniu tekstów biblijnych i wprowadzenie w praktykę lectio divina. Do tej pory spotkania odbyły się kolejno w: Inowrocławiu i Gnieźnie, Żninie i Wągrowcu, Wrześni i Chodzieży,  Słupcy i Inowrocławiu, Zagórowie i Wągrowcu, a ostatnia edycja w Strzelnie i Kleczewie.

BK

PROGRAM i TERMINY do druku