Sztafeta Eucharystyczna z Murowanej Gośliny do Wągrowca

Kilkunastu biegaczy wzięło udział 30 września w Eucharystycznej Sztafecie między kaplicami wieczystej adoracji przy parafiach pw. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa w Murowanej Goślinie oraz pw. św. Wojciecha w Wągrowcu. Każdy z uczestników miał do pokonania dystans około 2-3 km. Wyjątek stanowili ks. dr Przemysław Kwiatkowski, przewodniczący Wydziału Duszpasterskiego AG, ultramaratończyk, biegnący całą trasę o długości 43 km oraz ks. Tomasz Niedbalski, wikariusz z parafii pw. Zwiastowania NMP w Inowrocławiu, znany z tegorocznej biegowej pielgrzymki na Jasną Górę, który dołączył na ok. 10 km przed metą. Celem sztafety było zachęcanie do podejmowania adoracji Najświętszego Sakramentu oraz propagowanie powstającego w archidiecezji Eucharystycznego Ruchu Młodych. Dlatego na trasie odbyły się spotkania w parafiach pw. św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie oraz pw. Świętego Ducha w Rogoźnie. W wydarzeniu wzięli też udział: ks. Piotr Szymkowiak – proboszcz z Murowanej Gośliny biegnący na I zmianie, ks. kan. Tomasz Kruszelnicki – proboszcz z Wągrowca, który wraz ze swoimi parafianami ugościł uczestników na mecie oraz wiele osób wspomagających organizację: kierowcy samochodów przewożących biegaczy, panie, które przygotowały kanapki i ciasto, harcerze, pilot prowadzący na rowerze elektrycznym, pani sprawująca opiekę medyczną nad zawodnikami, koordynatorzy kaplic oraz adorujący, chętnie dzielący się swoim świadectwem. Spotkanie zakończyła Msza święta, podczas której ks. Piotr Szymkowiak podkreślił symboliczne znaczenie sztafety jako obrazu kolejnych pokoleń przekazujących wiarę swoim dzieciom. Również zasady panujące w kaplicach wieczystej adoracji przypominają sztafetę, kiedy kolejna osoba przychodząca na swój dyżur zmienia poprzednika, tak by adoracja Najświętszego Sakramentu mogła trwać nieprzerwanie przez 24 godziny. Wszyscy wyrażali nadzieję ponownego spotkania za rok, być może na innej trasie, co pozwoli odwiedzić po drodze inne parafie, by móc dotrzeć z informacjami i świadectwami do kolejnych osób.

7 października 2023