Teraz i za chwilę

Adwent jest szczególną okazją w ciągu całego roku, by odnowić się w naszym byciu człowiekiem” – powiedział we wrocławskim „Radiu Rodzina” Prymas Polski. W rozmowie poruszono również temat 1050. rocznicy Chrztu Polski i Roku Miłosierdzia.

Wskazując na podwójny wymiar adwentowego oczekiwania abp Wojciech Polak przypomniał, że pierwszy, a więc oczekiwanie na narodzenie Jezusa, zbliża nas każdego roku do tajemnicy Bożego wcielenia, owego doskonałego sposobu realizowania człowieczeństwa, pokazanego nam przez Chrystusa. „Pięknie nas uczy Sobór Watykański II mówiąc, że w Jezusie Chrystusie można się przejrzeć najpełniej, zobaczyć, co to znaczy być człowiekiem. Myślę, że Adwent jest taką szczególną okazją w ciągu całego roku, by odnowić się w naszym byciu człowiekiem” – zaznaczył abp Polak. Wskazał także na drugi wymiar Adwentu, a więc oczekiwanie na ostateczne przyjście Chrystusa, ów Adwent dziejowy u końca czasów. W rozmowie pojawił się również temat zainaugurowanych wraz z Adwentem rocznicowych obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski oraz rozpoczynającego się niebawem Roku Miłosierdzia. Ich zbieżność i przeżywanie w jednym czasie Prymas nazwał opatrznościowym. „Nie ma większego miłosierdzia od tego, gdy Bóg nas do siebie zbliża, gdy przyciska nas do swojego serca, daje nam udział w swojej męce, śmierci i zmartwychwstaniu właśnie poprzez sakrament chrztu świętego. To jest szczyt Bożego miłosierdzia, które zostało nam ofiarowane” – podkreślił.

Posłuchaj rozmowy

Pytany o obchody jubileuszu Chrztu Polski przyznał, że widzi je w trzech wymiarach  – refleksji, celebracji i świadectwie. Refleksja to Zjazd Gnieźnieński, który odbędzie się w marcu przyszłego roku pod hasłem „Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa”. Celebracja to główne uroczystości, które przeżywać będziemy 14 kwietnia w Gnieźnie oraz 15 i 16 kwietnia w Poznaniu. Świadectwo zaś – tłumaczył metropolita gnieźnieński – będziemy dawać m.in. podczas lipcowych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, ale i w czasie poprzedzających spotkanie z papieżem Dni w diecezjach. Będzie to okazja, by wiarą się podzielić i w wierze się wzajemnie umocnić – dodał podkreślając, że bardzo liczy na świadectwo i zaangażowanie młodzieży.  „Liczymy na większą obecność młodych ludzi w naszych wspólnotach parafialnych, na większość ich obecność w życiu Kościoła, na odpowiedzialność i zaangażowanie. Mamy nadzieję, że do tego właśnie pobudzą nas Światowe Dni Młodzieży – powiedział.

Audio, fot. Radio Rodzina

4 grudnia 2015