To jest czas miłosierdzia
„Naszą odpowiedzią na zło, na współczesne problemy nie może być ucieczka, lęk, obojętność. Dojrzałą odpowiedzią wobec tych wszystkich sytuacji jest nasze bycie znakiem i narzędziem miłosierdzia” – mówił w pierwszej z katechez do młodych abp Wojciech Polak.
Prymas Polski jest jednym z ponad trzystu biskupów z całego świata katechizujących podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Z młodymi spotkał się 27 lipca w krakowskim kościele pw. MB Częstochowskiej. Temat miał im uświadomić i pomóc zrozumieć, że właśnie teraz jest czas miłosierdzia, a oni są posłani, by być jego znakiem i narzędziem. Bo miłosierdzie – tłumaczył – ocala życie i ocala świat. Dotyka człowieka w konkretnym miejscu i czasie, nie w pustce, ale właśnie w codziennym uwikłaniu w różne sytuacje, jest jego wybawieniem i ocaleniem, jest odpowiedzią na współczesne problemy i lęki świata.
„Warto zobaczyć, że jeśli one się dziś tak piętrzą i tak bardzo niepokoją nas swoimi rozmiarami, to naszą odpowiedzią nie może być ucieczka w bezpieczną niszę, próba ukrycia się przed otaczającym nas złem, zamknięcie oczu i przyjęcie postawy obojętności wobec cierpień innych – mówił młodym Prymas. Nie może w nas wciąż tkwić jakiś lęk i niepokój, który zdominuje nasze serce i życie, ogarnie nas do tego stopnia, że pozostanie tylko pustka albo rozpacz. Dojrzałą odpowiedzią wobec tych wszystkich sytuacji jest nasze bycie znakiem i narzędziem miłosierdzia Ojca. Oczywiście, jako chrześcijanie, jako Kościół, jako młodzi ludzie, o których święty Jan Paweł II mówił, że do was należy przyszłość i od was zależy przyszłość, jesteście wszyscy, my wszyscy jesteśmy wezwani, aby współpracować z innymi w rozwiązywaniu problemów świata, aby przyczyniać się do jego przemiany, do tworzenia przestrzeni dobra, do przekraczania tego, co złe” – apelował metropolita gnieźnieński i przypomniał, że miarą tego ostatniego jest właśnie Boże miłosierdzie.
„W swojej książce Pamięć i tożsamość święty Jan Paweł II pisał, że tym, którzy przeszli przez doświadczenie II wojny światowej, słowa zapisane w Dzienniczku świętej siostry Faustyny jawią się jako szczególna Ewangelia miłosierdzia Bożego napisana w perspektywie XX wieku. Ludzie tego stulecia pojęli to przesłanie. Zrozumieli je właśnie poprzez to dramatyczne spiętrzenie zła, które przyniosła ze sobą II wojna światowa, a potem okrucieństwo systemów totalitarnych. Jezus Chrystus chciał objawić, że miarą wyznaczoną złu, którego sprawcą i ofiarą jest człowiek, jest ostatecznie Boże miłosierdzie. Trzeba więc może jeszcze bardziej na serio potraktować Chrystusowe wezwanie, które święta siostra Faustyna pozostawiła w Dzienniczku również nam, na nasze niespokojne czasy: nie znajdzie ludzkość uspokojenia, dopokąd się nie zwróci z ufnością do miłosierdzia Mojego” – mówił Prymas.
Po katechezie i dyskusji młodzież uczestniczyła w Mszy św. pod przewodnictwem i z homilią abp. Wojciecha Polaka. W piątek 29 lipca Prymas Polski spotka się z młodymi na stadionie Cracovii, gdzie również wygłosi katechezę i odprawi Mszę świętą. Teksty przygotowanych katechez i homilii na www.prymaspolski.pl
B. Kruszyk
Fot. ks. M. Kulczynski