Totus dla Radia Plus

Są Noble, są Oscary i są TOTUSY! W sobotę 7 października, podczas uroczystej gali wręczenia nagród, medialnego Totusa w imieniu Radia Plus z rąk Prymasa Polski odebrali: przewodniczący Rady Programowej ks. Jacek Wieczorek i prezes Radia Plus ks. Paweł Gronowski. Gratulujemy.

Gala odbyła się w przededniu XVII Dnia Papieskiego, w Zamku Królewskim w Warszawie. Odbierając nagrodę ks. Paweł Gronowski przede wszystkim dziękował – współpracownikom i oczywiście słuchaczom, zapewniając, że Totus to mobilizacja do jeszcze większej pracy.

„Składam serdeczne podziękowania kapitule Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia za dostrzeżenie nas w tym, co jest budowaniem Ewangelii na każdy dzień, albowiem nasza działalność po to przede wszystkim jest i temu służy. W tym miejscu serdeczne podziękowania składam wszystkim naszym współpracownikom, tworzącym sieć diecezjalnych stacji wchodzących w skład Radia Plus i przede wszystkim dziękuję naszym słuchaczom bez których nasza praca nie miałaby głębszego sensu. Ta nagroda – katolicki Nobel, jak niektórzy mówią, jest dla nas mobilizacją do jeszcze większej pracy, do wkładu, którym jest dzieło nowej ewangelizacji, a przez to także chcemy wspierać Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia” – mówił po odebraniu nagrody ks. Gronowski.

„Myślę, że muzyka, jaką gramy, doskonale współgra z treściami naszych audycji, zostawiając trwałe ślady w sercach i umysłach słuchaczy, niczym nasze ślady, które powinny nas przetrwać w myśl motta bp. Jana: Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały cię” – powiedział z kolei ks. Jacek Wieczorek, szef rady programowej Plusa i dyrektor Radia Plus Radom, który wspólnie z ks. Pawłem Gronowskim, prezesem Radia Plus odebrał nagrodę.

Medialnego Totusa wręczył uczestniczący w gali Prymas Polski abp Wojciech Polak. Wśród gości obecny był także abp Józef Kowalczyk. Wraz z Radiem Plus, które obchodzi w tym roku 25-lecie i od lat gra także w Gnieźnie, Totusami uhonorowano:

• w kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” Jerzego Kalinę – wybitnego polskiego rzeźbiarza, malarza, twórcę scenografii teatralnych i filmowych, witraży, filmów animowanych i dokumentalnych, autora wielu głośnych instalacji;
  • w kategorii „Promocja godności człowieka” Jana Arczewskiego – za wieloletnie zaangażowanie oraz niezwykłe zasługi i dokonania w wyrównywaniu szans życiowych osób niepełnosprawnych, w tym za tysiące rozmów w Telefonie Zaufania i zajęcia psychoterapeutyczne z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Lublinie;
  • w kategorii „Propagowanie nauczania Świętego Jana Pawła II” nagroda przypadła Progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie za wyjątkową aktywność i organizację procesu dydaktyczno-wychowawczego, w szczególny sposób przyczyniającego się do upowszechniania nauczania Świętego Jana Pawła II na Wileńszczyźnie;

W tym roku decyzją Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przyznana została także nagroda specjalna TOTUS TUUS. Otrzymali ją twórcy muzycznej, choreograficznej i literackiej oprawy wydarzenia Światowych Dni Młodzieży 2016 w Krakowie. Laureatów wyróżniono za pokazanie na światową skalę, że formalna nowoczesność i merytoryczna tradycyjność mogą w wielu wymiarach tworzyć syntezę w przestrzeni chrześcijańskiej kultury i katolickiego sacrum. Nagrodę odebrał kard. Stanisław Dziwisz

Nagrody TOTUS TUUS otrzymują osoby i instytucje, które w szczególny sposób przyczyniają się do promocji nauczania św. Jana Pawła II lub poprzez swoje działania realizują wezwanie Papieża Polaka do obrony godności człowieka.

Fot. Arch. Radio Plus

9 października 2017