Triduum Sacrum TRANSMISJE

W Wielki Czwartek rozpoczynają się uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego wspominać będziemy mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Zachęcamy do uczestnictwa w liturgiach. Uroczystości w katedrze gnieźnieńskiej będziemy w całości transmitować.


Wielki Czwartek

Jest szczególnym świętem kapłanów. O godzinie 10.00 w katedrze gnieźnieńskiej sprawowana będzie pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka Msza św. Krzyżma z udziałem księży z całej archidiecezji gnieźnieńskiej, którzy wraz ze swoim biskupem odnowią przyrzeczenia kapłańskie. Podczas Eucharystii abp Polak poświęci oleje (chorych, katechumenów i krzyżmo), które przez cały rok służyć będą przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych. Wieczorem o godzinie 18.00 w bazylice prymasowskiej Prymas Polski przewodniczyć będzie Mszy św. Wieczerzy Pańskiej. Liturgia ma charakter bardzo uroczysty i stanowi dziękczynieniem za ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa służebnego. Po homilii metropolita gnieźnieński umyje stopy dwunastu mężczyznom na pamiątkę gestu Jezusa z Ostatniej Wieczerzy i na znak, że Kościół, tak jak Chrystus, jest nie po to, żeby mu służono, lecz aby służyć.

Wielki Piątek

To dzień Krzyża. Po południu odprawiana jest niepowtarzalna wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. W katedrze gnieźnieńskiej rozpocznie się ona o godzinie 18.00 pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego. Centralnym punktem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża, który aż do Wigilii Paschalnej staje się najważniejszym punktem w kościele. Przyklęka się przed nim, tak, jak normalnie przyklęka się przed Najświętszym Sakramentem.

Wigilia Paschalna i Rezurekcja

W katedrze gnieźnieńskiej sprawowana będzie o godzinie 20.00 pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Rozpoczynie  ją Liturgia Światła. Celebrans na zewnątrz kościoła poświęci ogień, od którego następnie zapalony zostanie paschał. Na paschale kapłan żłobi znak krzyża, wypowiadając słowa: „Chrystus wczoraj i dziś, początek i koniec, Alfa i Omega. Do Niego należy czas i wieczność, Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków. Amen”. Umieszcza na świecy również pięć czerwonych gwoździ symbolizujących rany Chrystusa oraz aktualną datę. Następnie paschał wnoszony jest do nieoświetlonego kościoła, a wierni zapalają od niego swoje świece. Tej nocy po blisko pięćdziesięciu dniach powraca uroczysty śpiew „Alleluja”. Po liturgii Słowa celebrans dokonuje poświęcenia wody, która przez cały rok służyć będzie przy udzielaniu sakramentu chrztu. Wigilia Paschalna kończy się Eucharystią i Wigilia Paschalna kończy się Eucharystią i procesją rezurekcyjną, by oznajmić, że Chrystus zmartwychwstał i zwyciężył śmierć. Zgodnie z dawną tradycją w wielu miejscach w Polsce procesja rezurekcyjna nie odbywa się w Noc Zmartwychwstania, ale o świcie w niedzielny poranek, która w bazylice prymasowskiej celebrowana będzie o godzinie 6.00 również pod przewodnictwem Prymasa Polski.

TRANSMISJE on-line z katedry gnieźnieńskiej

Wielki Czwartek – godz. 10.00 i 18.00
Wielki Piątek – godz. 18.00
Wielka Sobota – godz. 20.00
Niedziela Wielkanocna – godz. 6.00

27 marca 2018