Trzemeszno: misje przed jubileuszem

W dniach 20 – 27 października odbyły się w Trzemesznie misje ewangelizacyjne przygotowujące parafię do przeżycia uroczystości upamiętniających 50. rocznicę nadania kościołowi parafialnemu godności bazyliki mniejszej. Obchody odbędą się 9 listopada.

Misje poprowadził misjonarz miłosierdzia ks. Rafał Jarosiewicz wspólnie ze Szkołą Nowej Ewangelizacji z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Wraz z ks. Rafałem przyjechało sześć osób świeckich, które podzieliły się swoim doświadczeniem wiary i przynależności do wspólnoty Kościoła. Ks. Jarosiewicz na wszystkich Mszach św. głosił homilię, która wprowadzała w temat rozważań całego tygodnia: W mocy Bożego Ducha. Misjonarz pytał m.in. czy to możliwe, aby być szczęśliwym żyjąc we współczesnym świecie, a jeśli tak, to jak to zrobić.

Od poniedziałku do soboty przez cały dzień trwały nabożeństwa misyjne z czytaniem i rozważaniem słowa Bożego oraz świadectwami rekolekcjonistów. Pierwszego dnia uczestnicy misji dowiedzieli się co zrobić, gdy ogarnia nas smutek, niechęć, gdy nie czujemy potrzeby czytania Pisma świętego, modlitwy, Komunii św. i spowiedzi. Wtorek był poświęcony zagrożeniom duchowym i przyniósł odpowiedź na pytanie, czy na dojrzałą wiarę mają wpływ amulety, talizmany, wiara w horoskopy i korzystanie z bioenergoterapii? W środę uczestnicy misji uczyli się słuchania Boga na modlitwie i dotykając Ewangeliarza podjęli postanowienie o codziennym czytaniu słowa Bożego, a w czwartek przyjęli Chrystusa jako swojego Pana i Zbawiciela. W piątek dowiedzieli się co oznacza prośba papieża Franciszka, aby wszyscy katolicy byli „ochrzczeni Duchem Świętym”, a w sobotę dowiedzieli się, jak wzrastać w Bogu w codzienności, aby był widoczny prawdziwy duchowy postęp.

Parafianie uczestniczący w misjach każdego dnia otrzymywali również książki, płyty i inne materiały związane z omawianym tematem. Mieli też możliwość uczestniczenia w różnych formach modlitwy i poznania różnych sposobów duchowego wzrastania we wspólnocie Kościoła, którego cząstką jest parafia. Tak przygotowana duchowo wspólnota trzemeszeńska oczekuje teraz na uroczystość 50. rocznicy nadania kościołowi tytuły bazyliki mniejszej, która odbędzie się 9 listopada. Uroczystej Mszy św. dziękczynnej przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosi Prymas Polski abp. Wojciech Polak.

Już dziś zapraszamy na transmisję on-line na stronie archidiecezjalnej i www.prymaspolski.pl.

29 października 2019