Tuczno: poświęcono pomnik dziecka utraconego

W Światowy Dzień Dziecka Utraconego 15 października w parafii pw. św. Piotra i Pawła w Tucznie poświęcono pomnik dziecka utraconego. Pomnik powstał z inicjatywy rodziców przy wsparciu miejscowych grup parafialnych. Mszę św. w intencji tych, którzy stratę dziecka przeżyli odprawił ks. Krzysztof Skrzypczak, proboszcz parafii w Pęchowie, a homilię wygłosił ks. Mirosław Kwiatkowski, proboszcz parafii w Tucznie. Pomnik poświęcił dziekan dekanatu złotnickiego ks. Michał Stolarski.

Światowy Dzień Dziecka Utraconego ogłoszony został w 1988 roku w Stanach Zjednoczonych jako Dzień Pamięci Dzieci Nienarodzonych i Zmarłych. Datę – 15 października wybrano ponieważ do tego dnia trwałaby ciąża licząc od 1 stycznia. W Polsce Dzień Dziecka Utraconego obchodzimy od 2004 roku. To trudny dzień dla wielu rodzin i rodziców, którzy stracili dziecko w wyniku poronienia, ale i w innych okolicznościach. Strata jest stratą niezależnie od momentu, kiedy nastąpiła: czy to sam początek ciąży, czy końcówka, czy po porodzie. Stratą jest, kiedy kolejne próby zajścia w ciążę nie przynoszą pożądanego efektu. Ból i strata dotyka niezależnie od długości życia dziecka i ile lat upłynęło od tego wydarzenia. Pustka pozostaje. Rodzice osieroceni czasem przeżywają wyrzuty sumienia, mają poczucie winy. Dla wielu ukojeniem jest milczenie, modlitwa, pójście na grób dziecka, zapalenia znicza…Stąd tak ważne są miejsca, które dają szansę spotkania i pożegnania dziecka zmarłego w wyniku poronienia, szczególnie, gdy rodzice nie mieli możliwości jego pożegnania i pochówku.

W archidiecezji gnieźnieńskiej jest 11 takich miejsc. Pomniki-groby dziecka utraconego znajdują się na cmentarzu komunalnym we Wrześni, cmentarzu komunalnym w Inowrocławiu oraz na cmentarzach parafialnych w Targowej Górce, Witkowie, Strzałkowie, Trzemesznie, Chodzieży, Murowanej Goślinie, Kowalewie Opactwie, św. Krzyża w Gnieźnie, a od dziś także na cmentarzu w Tucznie.

Gdzie szukać pomocy:
www.dlaczego.org.pl
www.poronilam.pl

Ukojenie i wsparcie wielu rodziców odnajdzie na rekolekcjach, które od kilku lat organizowane są w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie >>> patrz TUTAJ. Najbliższe odbędą się w grudniu. Pomocą służą także specjaliści Poradni Dignitas działającej w ramach Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

15 października 2022