Ujście: 115. rocznica poświęcenia Kalwarii

W niedzielę 24 września wspólnota parafii pw. św. Mikołaja w Ujściu przeżywała 115. rocznicę poświęcenia miejscowej Kalwarii. Uroczystej Mszy świętej z tej okazji przewodniczył ks. infułat Bogdan Czyżewski, dziekan Kapituły Prymasowskiej.

Eucharystia rozpoczęła się procesją z kościoła na Kalwarię, gdzie zatrzymano się na modlitwie przy grobach zmarłych poprzednich proboszczów parafii oraz przy mogile budowniczego kalwarii, ks. Franciszka Renkawitza. Mszę świętą sprawowano przy XII stacji. W homilii ks. Czyżewski podkreślił wagę dziedzictwa miłości wypływającej z Krzyża. Zwracał uwagę na cierpienie Jezusa i trud Jego drogi krzyżowej, co szczególnie można doświadczyć podążając ścieżkami ujskiej kalwarii. Ostatecznie – mówił – po cierpieniu krzyża przyszło zmartwychwstanie, co powinno nieustannie dawać nam nadzieję i wlewać w nasze serca pociechę.

Po homilii Liturgiczna Służba Ołtarza odnowiła swoje przyrzeczenia ministranckie, a poszczególni ministranci otrzymali błogosławieństwo związane z promocją na wyższe stopnie. Na zakończenie Eucharystii wyruszyła procesja z Najświętszym Sakramentem do kościoła.

Mszę świętą koncelebrowali przybyli kapłani oraz miejscowi duszpasterze m.in. proboszcz ks. Bogdan Spychaj oraz ks. Stanisław Oracz, dziekan dekanatu pilskiego z sąsiedniej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, a także synowie parafii – ks. Andrzej Leda i ks. Artur Wojczyński z Poznania.

Liturgiczna Służba Ołtarza przygotowała również specjalny album, przedstawiający wszystkie archiwalne zdjęcia Kalwarii z czasów przed jej zniszczeniem, opatrzone krótkim opisem i rysem historycznym.

Kalwaria Ujska, zbudowana w latach 1893-1908, została poświęcona przez ówczesnego proboszcza parafii i dziekana czarnkowskiego ks. Franciszka Renkawitza 20 września 1908 roku. Składała się z 18 budowli – kaplic poświęconych m.in. stacjom Drogi Krzyżowej czy Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Wszystkie budowle, za wyjątkiem zamku Belle-Vue, zostały zburzone decyzją Niemców w czasie okupacji hitlerowskiej w 1941 i 1942 roku. Do pracy przy wyburzaniu Kalwarii wykorzystano Żydów i Polaków, przetrzymywanych w miejscowym obozie pracy. Starania o odbudowę Kalwarii były systematycznie blokowane przez władze komunistyczne. Kilka stacji udało się odbudować w latach 90. Obecnie trwa odbudowa X stacji i remont wspomnianego zamku, który od 1966 roku pełni funkcję kaplicy Grobu Pańskiego.

ks. R. Wojciechowski
Fot. Marek Fifer
25 września 2023