Ujście: droga na Kalwarię

W sobotę 9 kwietnia na Kalwarii Ujskiej odbyła się inscenizowana Droga krzyżowa przygotowana przez Liturgiczną Służbę Ołtarza i Zespół Młodzieżowy z parafii pw. św. Mikołaja w Ujściu. W nabożeństwie uczestniczyło kilkuset wiernych z Ujścia i okolic.

Droga krzyżowa rozpoczęła się przed kościołem parafialnym, gdzie każdy otrzymał mały bochenek chleba. Symbolizował on fakt, że Chrystus pozostawił nam siebie pod postacią chleba. Było to także nawiązanie do tradycji Misterium, które dawniej, co roku odbywało się w Ujściu. Następnie wszyscy ruszyli za młodymi, którzy odgrywając role Jezusa, Piłata, Maryi i innych towarzyszy Męki Chrystusa, wprowadzili zgromadzonych w przeżywane tajemnice. Tak jak kiedyś prowadzono Jezusa na wzgórze Golgoty, tak młodzi prowadzili uczestników inscenizacji na szczyt ujskiej Kalwarii. Kolejne odgrywane stacje były przeplatane rozważaniami oraz pieśniami. Na koniec nabożeństwa głos zabrał ks. kan. Robert Różański, proboszcz parafii, który podziękował wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tej inscenizacji, która pozwoliła wszystkim dobrze wejść w rozpoczynający się Wielki Tydzień.

Inscenizowana Droga krzyżowa zgromadziła kilkuset wiernych z Ujścia i okolic. Została przygotowana przy wsparciu Ujskiego Domu Kultury oraz Zakładu Gospodarki Komunalnej w Ujściu.

Kalwaria Ujska to jedyna w Wielkopolsce kalwaria. Została zbudowana na przełomie XIX i XX wieku jako zespół osiemnastu kaplic, z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Franciszka Renkawitza, który został na jej terenie pochowany. Każda kaplica nawiązywała do innej stacji Drogi krzyżowej lub konkretnych postaci, każda miała też odrębny styl architektoniczny. W 1942 roku z rozkazu niemieckich okupantów została doszczętnie zniszczona. Ocalał jedynie zamek na szczycie, służący jako punkt widokowy. W 1946 roku w miejscu kaplic postawiono drewniane krzyże, a w 1966 roku zamek przekształcono w kaplicę Grobu Pańskiego, która pełni tę funkcję do dziś. W 1976 roku z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Floriana Łodziga rozmieszczono na Kalwarii 14 stacji Drogi krzyżowej w formie figuralnej, w większości stojące tam do dziś. W latach 1990-2000 odbudowano trzy kaplice, nawiązujące stylem do czasów przedwojennych. Cały czas trwają działania zmierzające do odbudowania Kalwarii na kształt jej przedwojennego pierwowzoru. Od 1895 roku w każdą pierwszą niedzielę lipca na Kalwarii odbywa się odpust ku czci Najdroższej Krwi Pana Jezusa.

ks. R. Wojciechowski

 

11 kwietnia 2022